Dodana: 9 czerwiec 2006 08:39

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 08:39

66. rocznica napaści sowieckiej na Polskę

W Białymstoku odbyły sie uroczystości upamiętniające pamięć ofiar poległych we wrześniu 1939 r.

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski. Napaść sowiecka na nasz kraj przyczyniła się w sposób bezpośredni do upadku państwa polskiego. Agresja radziecka była realizacją postanowień paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego 23 sierpnia 1939 r. Na jego podstawie został dokonany IV Rozbiór Polski.

Kwiaty na symbolicznym grobie poległych we wrześniu 1939 roku i spotkanie kombatanckie w Muzeum Wojska - tak białostoczanie uczcili pamięć ofiar napaści sowieckiej na Polskę. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, służb mundurowych, kombatanci i harcerze. Wydarzenia sprzed 66 lat wspominał białostoczanin Stanisław Bałdyka. Mówił, że smutek ogarnął całe miasto, ale choć ciężko - to trzeba było przyzwyczaić się do okupantów. Pamięta też, że nie było co jeść i jak udało się zdobyć na przykład naftę, to chodziło się od wsi do wsi i wymieniało na słoninę. O tych wydarzeniach pamiętają też harcerze. Mówili dziś, że pokolenia, które nie znają swojej historii długo nie istnieją.

  

W programie:
17 września
- godz. 12 - złożenie wspólnego wieńca od mieszkańców Białegostoku, symboliczny grób białostoczan zabitych we wrześniu 1939 roku na cmentarzu parafialnym p.w. Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Antoniuk Fabryczny 45)
- godz. 12.30 - spotkanie kombatanckie w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w Białymstoku - referat Józefa Waczyńskiego „Białystok w czasie okupacji sowieckiej 1939-41”.
- godz. 13 - projekcja sowieckiego filmu propagandowego.

 

Radio Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook