Dodana: 31 maj 2005 09:07

Zmodyfikowana: 31 maj 2005 09:07

Zwiększyć decyzyjność samorządu

Rozmowa z senatorem Krzysztofem Jurgielem - przewodniczącym Sejmiku Województwa Podlaskiego w pierwszej kadencji samorządu wojewódzkiego (lata 1999-2002).  

Panie senatorze, jak Pan ocenia obecny stan samorządności w województwie podlaskim?
- O ile samorząd gminny funkcjonuje i sprawdza się od  15 lat, można odnieść wrażenie, że samorząd powiatowy, a zwłaszcza wojewódzki    ciągle szukają dla siebie swojego miejsca. Nowe zadania, jakie przed samorządem wojewódzki  postawiła  integracja europejska,  powinny nadać mu nowy wymiar i odrębną specyfikę.

Jakie są Pana zdaniem największe sukcesy samorządu województwa podlaskiego?
- Zadaniem, które podlaskiemu samorządowi wojewódzkiemu udało się wypełnić, jest umacnianie idei samorządności i udziału  obywateli w zarządzaniu swoim regionem. Sukcesem samorządu wojewódzkiego jest  również opracowanie Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

Samorząd po integracji europejskiej – jakie są Pana zdaniem pozytywne i negatywne aspekty członkostwa naszego regionu w UE?
- Pozytywnym aspektem jest z pewnością możliwość korzystania z funduszy strukturalnych (już w ramach stowarzyszenia z UE województwo korzystało ze środków przedakcesyjnych).
Jako negatyw należy wymienić  sposób  podziału tych środków, który upośledza Podlaskie i inne województwa ściany wschodniej. Niedostateczna też jest współpraca z regionami innych państw członkowskich.

Jakie są Pana zdaniem najważniejsze wyzwania stojące przed samorządem województwa w najbliższej przyszłości?
- Najpoważniejszym zadaniem w mojej opinii jest stworzenie porozumienia pomiędzy regionami ściany wschodniej. Doprowadzić to powinno do przyjęcia programu operacyjnego dotyczącego wyłącznie ściany wschodniej, a także  pozwoliłoby skutecznie lobbować na rzecz najuboższych regionów na forum Unii. Priorytetem powinna być jednak  wspólne dążenie do przyjęcia nowego algorytmu podziału środków UE.
Konieczne jest też aktywne włączenie się  władz samorządowych województwa w działania mające na celu utworzenie Białostockiego Obszaru Metropolitalnego. Rozwiązanie takie leży w interesie rozwoju całego regionu.
Kolejnym zadaniem powinna być większa synchronizacja  projektów współfinansowanych  z funduszy strukturalnych z celami i priorytetami Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. W tym punkcie najbardziej istotna jest rola Zarządu Województwa.

Czy Pana zdaniem samorządy wojewódzkie w obecnym kształcie realizują ideę rozwoju demokracji lokalnej?
- Realizacja  idei demokracji lokalnej przez samorząd wojewódzki jest  ciągle niewystarczająca. Powodem  tego jest niewspółmierność zadań do udziału w  środkach finansowych. Ponadto, wobec zaledwie sześcioletniego doświadczenia  samorządowego na szczeblu województwa,  wciąż brak jest odpowiedzialności  za politykę w skali całego regionu. Niestety, wciąż zbyt często wygrywają partykularyzmy lokalne. O ile  pojęcie samorządu na szczeblu gminy i powiatu jest dostatecznie zdefiniowane w świadomości obywateli, utożsamiających się z określonymi społecznościami lokalnymi, o tyle idea samorządu  na szczeblu wojewódzkim  wciąż w swojej istocie pozostaje obca  mieszkańcom województwa.

Co Pana zdaniem powinno się zmienić w funkcjonowaniu samorządu województwa, aby poprawić wydolność systemu?
- Należy poważnie rozważyć wprowadzenie bezpośredniego wyboru marszałka województwa.  Umocniło by to zarówno władzę wykonawczą względem bieżącej polityki w sejmiku, jak też wzmocniłoby identyfikację mieszkańców z województwem.
W celu  poprawy sprawności władz publicznych i jakości wykonywania przypisanych prawem zadań i  kompetencji konieczne jest  m.in. zdefiniowanie pozycji wojewody jako przedstawiciela  Rady Ministrów w województwie. Należy też zwiększyć decyzyjność  samorządu województwa w zakresie polityki  regionalnej państwa. Trzeba też przygotować pilnie zmiany  procedur umożliwiające  wdrożenie szesnastu programów operacyjnych  rozwoju regionalnego. To samorządy województw powinny zarządzać  środkami europejskimi.
Należy przyjąć regulacje dotyczące zarządzania  funduszami  europejskimi, które  dadzą realną władzę w województwie sejmikowi i marszałkowi.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook