Dodana: 21 sierpień 2018 15:05

Zmodyfikowana: 21 sierpień 2018 15:32

Zarząd województwa wspiera rozwój BCO

Budynek po szpitalu zakaźnym przy ul. Warszawskiej 18 w Białymstoku zostanie wkrótce przekazany Białostockiemu Centrum Onkologii. Powstać tam ma nowe Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Zarząd Województwa Podlaskiego zaakceptował dziś koncepcję nowej funkcjonalności budynku i stworzenia w nim Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi  (tzw. Breast Cancer Unit) w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku.

- To wypracowana i spójna z poglądami zarządu województwa koncepcja – skomentował tę decyzję Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Rozmawialiśmy z naszymi białostockimi podmiotami leczniczymi jak najlepiej wykorzystać ten budynek; jaka koncepcja jego funkcjonowania będzie najlepsza i dla naszych placówek, ale też najlepiej odpowie na potrzeby pacjentów. Zdecydowaliśmy po wielu rozmowach, że to właśnie BCO ta przestrzeń jest najbardziej potrzebna, a koncepcja przedstawiona przez dyrekcję szpitala onkologicznego w 100% przekonała zarząd województwa.

Nowe centrum ma zapewnić kompleksową diagnostykę, leczenie i opiekę dla pacjentek z chorobami nowotworowymi piersi, tak aby cały proces leczenia przebiegał, w jednym miejscu, pod opieką zespołu specjalistów gwarantując sprawny i zgodny z najnowszymi standardami wiedzy proces leczenia. Ośrodki typu Breast Cancer Unit istnieją już w Polsce, są w Bydgoszczy, Szczecinie, Kielcach i we Wrocławiu. Białystok byłby piątym z nich. W nowym centrum przede wszystkim skóci się czas między diagnostyką, a leczeniem. Nad ich leczeniem ma czuwać zespół specjalistów, w którym oprócz chirurgów, są również radioterapeuci, radiolodzy, chemioterapeuci, patolodzy oraz psycholog.   

- Białostockie Centrum Onkologii jest największą placówką prowadzącą leczenie onkologiczne w regionie. Dysponuje kompletnym zapleczem diagnostyczno-leczniczym i jako jedyne w województwie prowadzi leczenie radioterapeutyczne. – przypominała dyrektor BCO Magdalena Borkowska - Mamy potencjał i możliwości, by leczyć w ramach Breast Cancer Unit i uzyskać dla niego w przyszłości akredytację.

Zarząd Województwa w ciągu najbliższych tygodni przekaże notarialnie budynek Białostockiemu Centrum Onkologii. Aby powstało tam nowe centrum niezbędna jest jego modernizacja i przebudowa budynku, co niesie za sobą koszta. Zarząd postanowił dziś, by w budżecie na rok 2019 zaplanować 800 tys. zł z przeznaczeniem na dokumentację techniczną przedsięwzięcia, która pozwoli na ostateczne przygotowanie kosztorysu a następnie przeprowadzenia procedury modernizacji i adaptacji budynku na potrzeby ośrodka.

- Wiemy jednak już dziś, że to przedsięwzięcie wymagać będzie  nie tylko funduszy z budżetu województwa, ale także środków zewnętrznych – zapowiedział Bogdan Dyjuk.

art

facebook