Dodana: 21 luty 2019 15:54

Zmodyfikowana: 21 luty 2019 15:54

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku ma już 30 lat

To największy w województwie ośrodek diagnostyczno – leczniczy dla dzieci i młodzieży. W tym roku mija trzydzieści lat od czasu jego powołania. Gala z okazji jubileuszu odbyła ( 21 lutego br.) w Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu 30-lecie UDSK-15.jpg
  • UDSK rozpoczął działalność w 1988r.
  • W klinikach i oddziałach hospitalizowanych jest rocznie ponad 20 tys. osób a w  poradniach specjalistycznych leczy się prawie 130 tys. pacjentów.
  • UDSK Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, jako jedyny w województwie podlaskim prowadzi m.in. Klinikę Onkologii i Hematologii Dziecięcej, znakomicie wyposażoną Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej i Stację Dializ dla dzieci.
  • Również klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii jest jedyną w regionie, która prowadzi leczenie dzieci niskorosłych z wykorzystaniem hormonu wzrostu i rekombinowanego insulinopodobnego czynnika wzrostu.

 

W uroczystościach wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, lekarze, byli i obecni pracownicy UMB i UDSK.

- Tak liczna obecność państwa na dzisiejszej uroczystości potwierdza, jak ważny dla Białegostoku i dla całego województwa jest Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny – witając gości mówił rektor UMB prof. Jacek Adam Krętowski. .- Liczymy na wsparcie szpitali klinicznych przez władza na każdym szczeblu -  i centralnym i samorządowym.  – apelował. - To wsparcie jest nam szczególnie potrzebne zwłaszcza dziś, kiedy jeden z naszych białostockich szpitali uniwersyteckich boryka się z poważnymi problemami  [obecnie ponad połowa położnych pracujących w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym  przebywa na zwolnieniach lekarskich. Z tego względu od kilku dni wstrzymano przyjęcia rodzących kobiet – dop.red.]

Prof. Krętowski dziękował też za dotychczasowy wkład władz rządowych i samorządu w rozwój UDSK. Przypomniał, że dzięki pomocy samorządu województwa podlaskiego powstaje długo oczekiwane w naszym regionie Centrum Psychiatrii Dziecięcej i dla Dorosłych.

Nawiązał również do tego marszałek  Artur Kosicki podkreślając, że jednym z priorytetów obecnych władz jest wsparcie UDSK.  - Udowodniliśmy to już udzielając pomocy przy uzyskaniu promesy na rzecz budowy Centrum Psychiatrii Dziecięcej. Wspieramy i będziemy wspierać Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny.

Z okazji jubileuszu Artur Kosicki przekazał na ręce dyrektor UDSK prof. Anny Wasilewskiej okolicznościowy grawerton i test psychologiczny Stanford – Binet –urządzenie do przeprowadzania diagnozy sprawności intelektualnej – niezwykle przydatne w poradniach psychiatrycznych.

O historii powstania szpitala, osiągnięciach i planach mówiła dyrektor placówki prof. Anna Wasilewska. Przypomniała, iż w tej chwili trwa proces akredytacji szpitala – to system wymogów i standardów, dotyczących wyposażenia szpitala oraz organizacji jego pracy, które musi spełnić szpital, aby otrzymać ten prestiżowy certyfikat. Ale nie tylko o prestiż tu chodzi.

- Dzięki całemu procesowi podnosi się jakość opieki nad naszymi małymi pacjentami. Akredytacja daje też szanse na wyższy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli więcej pieniędzy – wyjaśniała. -  W tym roku na leczenie szpital ma ponad 68 mln. zł.

ak

 

facebook