Dodana: 4 kwiecień 2018 13:33

Zmodyfikowana: 4 kwiecień 2018 15:18

Szpital psychiatryczny w Choroszczy. Lekarze zostają, oddziały też

Wszystko wskazuje na to, że trwający od trzech miesięcy spór dobiegł końca - dyrekcja szpitala psychiatrycznego w Choroszczy i lekarze specjaliści doszli do porozumienia. Tym samym Szpital może funkcjonować jak dotychczas - bez konieczności zamykania czterech oddziałów. O pozytywnym obrocie sytuacji poinformowali na dzisiejszej (04.04) konferencji prasowej dyrektor jednostki Tomasz Goździkiewicz i Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk. W spotkaniu wziął udział także wiceminister zdrowia Zbigniew Król

Ilustracja do artykułu IMG_5244.JPG

- Dzisiaj podpisaliśmy porozumienie z obiema grupami lekarzy, którzy wcześniej złożyli wypowiedzenia z pracy. Wypowiedzenia są wycofywane  - informował dyrektor Goździkiewcz – Od tej chwili są podpisywane i przyjmowane angaże według zapisów porozumienia.
Według ustaleń negocjacyjnych od 1 lipca wynagrodzenie lekarza specjalisty będzie wynosiło 7 tys. zł. Kierownicy oddziałów będą zarabiać 7400 zł., a lekarze bez specjalizacji 6400.

Jak mówił Tomasz Goździkiewicz, w porozumieniu zawarto też m.in. kwestie dotyczące ilości odcinków dyżurowych , zasad wynagradzania za pracę na izbie przyjęć, kwestie systemu pracy
- Oddziały będą miały możliwość wyboru pomiędzy systemem 12-godzinnym, a systemem,  w którym obowiązuje klauzula opt-out. Przy czym jeśli dany oddział wchodzi w któryś z systemów pracy, to obowiązuje on wszystkich lekarzy w nim pracujących.- mówił Tomasz Goździkiewicz.

Dzięki zawartemu porozumieniu i wycofaniu wypowiedzeń przez lekarzy specjalistów Szpital w Choroszczy odstępuje od decyzji o zamknięciu czterech swoich oddziałów – jeszcze 30 marca, w związku z kłopotami kadrowymi dyrekcja Szpitala skierowała do podlaskiego NFZ i do wojewody pismo o zamiarze ograniczenia działalności przez niektóre poradnie od 1 maja br. Dzisiaj ( 04.04) został podpisany stosowny dokument, wycofujący pismo z 30 marca.  
Zadowolenia z obrotu sytuacji nie kryje Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk
- Jako organ założycielski szpitala cieszymy się, że pacjenci potrzebujący pomocy będą mieli tu należytą opieką. Mam nadzieję, że zakończenie tej trudnej sytuacji pozwoli nam rozwijać szpital – podkreślał Bogdan Dyjuk.
Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Zbigniew Król podkreślał, że konieczna jest reforma psychiatrii. Zapewniał, że resort chce zwiększenia finansowania tej dziedziny opieki zdrowotnej.
Zaznaczył też, że stabilizująca się sytuacja w jednostce, nie oznacza odstapienia od zleconej przez resort zdrowia kontroli realizacji kontraktu. Ta ma zostać przeprowadzona przez podlaski NFZ.

Kłopoty kadrowe Szpitala Psychiatrycznego im ST. Deresza zaczęły się w styczniu br. Najpierw kilkudziesięciu lekarzy specjalistów wypowiedziało umowy opt-out czyli możliwość pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, a kolejnych kilkudziesięciu wypowiedziało umowy o pracę.  Powodem były zbyt niskie zarobki lekarzy specjalistów. Zwłaszcza, że z początkiem roku znacznie wzrosło uposażenie lekarzy rezydentów odbywających specjalizację z psychiatrii. „ Nie może być tak, że mistrz zarabia mniej od ucznia”- mówił wówczas dyrektor szpitala Tomasz Goździkiewicz. Dyrekcja Szpitala i zarząd województwa(organ prowadzący placówkę) apelowali do podlaskiego NFZ o zwiększenie finansowania Szpitala – bezskutecznie. W piątek 30.03.18 zostało złożone pismo do wojewody podlaskiego i POW NFZ o konieczności zawieszenia działalności czterech oddziałów Szpitala. Jednak w ciągu kilku dni lekarze i dyrekcja doszli do porozumienia.

Szpital w Choroszczy jest największym szpitalem psychiatrycznym w Polsce pod względem liczy łóżek stacjonarnych. Jest także jedynym ośrodkiem w Polsce, który prowadzi (15 osobowy) oddział dla przestępców seksualnych (w tym dla pedofilów – 15 miejsc).

Czytaj też: Dyrektor szpitala i zarząd województwa apelują do NFZ o złotówkę ; Dramatyczna sytuacja podlaskich szpitali ; Szpital w Choroszczy zamyka oddziały. Nie ma pieniędzy. Nie ma lekarzy"Apel o złotówkę"

 

ak

facebook