Dodana: 15 lipiec 2017 12:08

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2017 12:08

Siemiatycki szpital ma nowe lądowisko

Od piątku, 14 lipca, siemiatycki szpital może pochwalić się lądowiskiem dla helikopterów LPR, dostosowanym do wszelkich standardów unijnych, przystosowanym również do startów i lądowań nocnych. Gruntowna modernizacja siemiatyckiego lądowiska wyczekiwana była od lat.

Ilustracja do artykułu ladowisko.JPG

Nowoczesne lądowisko zapewni idealne warunki do pracy ratownikom z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i znacznie szybszy transport chorych do szpitali specjalistycznych w całym kraju. Jego budowa kosztowała ponad 900 tysięcy złotych. SP ZOZ Siemiatycze pozyskał prawie 850 tysięcy złotych unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Do tej pory siemiatycki szpital posiadał jedynie oznakowane literą „H” miejsce do lądowania i startów śmigłowców, nie było oświetlenia i innego rodzaju oznakowania, co wykluczało możliwość przyjmowania helikopterów od zmierzchu do świtu. Taka sytuacja znacznie utrudniała możliwość sprawnego działania oraz szybki transport i pomoc pacjentom w stanach zagrożenia zdrowia i życia. 

Gruntowna przebudowa istniejącego lądowiska objęła m.in. modernizację jego płyty oraz modernizację przyległego terenu wraz z drogami dojazdu i transportu chorych. Wykonano specjalistyczne oświetlenie lądowiska oraz zamontowano system naprawadzający dla smigłówców, dzięki temu pacjenci mogą być transportowani w każdych warunkach atmosferycznych.

Symbolicznego przecięcia wstęgi i otwarcia lądowiska dokonali wspólnie: Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Andrzej Szewczuk dyrektor SP ZOZ Siemiatycze, a także Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracj, Wojewoda Bohdan Paszkowski, Starosta Jan zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, biskup senior Antoni Dydycz.

Na podst. http://www.siemiatycze.pl/news,829,siemiatycki-szpital-ma-nowoczesne-ladowisko.html

facebook