Dodana: 31 październik 2017 13:13

Zmodyfikowana: 31 październik 2017 13:35

Powstanie nowy ośrodek rehabilitacji w białostockim Szpitalu Wojewódzkim. Podpisanie umowy o dofinansowanie

Poradnia rehabilitacji, ośrodek rehabilitacji dziennej, rehabilitacja neurologiczna i ogólnoustrojowa, do tego nowoczesny sprzęt komputerowy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości wspomagającej rehabilitację – tak już za nieco ponad rok może wyglądać odnowiony ośrodek rehabilitacji w SP ZOZ Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. We wtorek 31 października Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego: marszałek Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Maciej Żywno i Bogdan Dyjuk podpisali z Cezarym Nowosielskim, dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku podpisali umowę o dofinansowaniu poprawy dostępności oraz jakości usług rehabilitacji leczniczej w województwie podlaskim.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

Wartość projektu : 9 148 064,00 zł

Dofinansowanie z RPO WP 2014-2020: 6 699 771,98 zł (wkład własny – ponad 2,4 mln zł w całości pochodzić będzie z budżetu województwa podlaskiego)

Czas realizacji: 31.10.2017 – 31.01.2019

- To ważny dzień dla naszego szpitala, bo dojdzie do skutku długo oczekiwana inwestycja, która poprawi warunki oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej – podkreśla Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Cieszę się, że możemy ten projekt dofinansować z naszego RPO. Jestem przekonany, że powstanie tu ośrodek rehabilitacji który będzie służył wszystkim mieszkańcom województwa.

W ramach projektu budynek przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 26 (b. laryngologia i okulistyka) przejdzie gruntowny remont i modernizację. Do zmodernizowanego budynku przeniosą się oddziały rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej. Będzie się tu także mieścił ośrodek rehabilitacji dziennej a także poradnia rehabilitacyjna (AOS). Sale będę mniejsze, bardziej komfortowe. Obecnie 365 pacjentów rocznie jest przyjmowanych na rehabilitację ogólnoustrojowe (średnio 21 dni) i neurologiczne (średnio 30 dni). Z ośrodka rehabilitacji obecnie może korzystać około 200 osób miesięcznie. Podobnie będzie po remoncie – liczba przyjmowanych pacjentów nie powiększy się – będą im za to zapewnione znacznie lepsze warunki.

Oprócz modernizacji i adaptacji infrastruktury, która pochłonie większa część kosztów inwestycji (ponad 6 mln zł) szpital zakupi również nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie oddziałów oraz poradni. Oddziały zostaną zaopatrzone w nowoczesny sprzęt służący rehabilitacji (m.in. urządzenia terapeutyczne kończyn górnych i dolnych, do stymulacji prądem, laser wysokoenergetyczny, stoły pionizujące oraz zestawy do ćwiczeń mowy dla pacjentów po udarach) a także w sprzęt codziennego użytku (wózki inwalidzkie, łóżka ortopedyczne, materace i poduszki przeciwodleżynowe i wiele innych). Nowe wyposażenie i sprzęt  zyska również oddział dzienny i poradnia rehabilitacyjna.

– Regionalny Program Operacyjny jest takim narzędziem interwencji w różnych sferach: edukacji infrastruktury drogowej, czy zdrowia właśnie. W ramach RPO na lata 2014-20 mamy środki na rozbudowę, doposażenie placówek szpitalnych w województwie. W obecnej perspektywie finansowej na zdrowie mamy ponad 218 mln zł które w większości będą rozdysponowane w tym i w następnym roku – podkreśla Maciej Żywno. – Dzisiaj mamy kolejną dobrą wiadomość dla mieszkańców całego naszego regionu, bo kolejny obiekt który przez dziesiątki lat straszył pacjentów stanie się miejscem dostępnym. Jako samorząd w swoje placówki inwestujemy dużo - poza RPO, także środki z budżetu województwa. I moim zdaniem tak to powinno wyglądać, że samorząd wspiera swoje jednostki pod względem infrastrukturalnym.

- Każdego roku dokładamy dziesiątki milionów zł na poprawę infrastruktury. Cieszymy się, że w ramach konkursu Szpital Wojewódzki w Białymstoku uzyskał dofinansowanie na stworzenie oddziału rehabilitacji na miarę XXI wieku. W ramach RPO i inne nasze jednostki otrzymają dofinansowanie: Szpitale wojewódzkie w Łomży i Suwałkach. Przygotowujemy się do kolejnych konkursów w listopadzie i grudniu. Na początku przyszłego roku chcemy ponowić konkurs w ramach działania 8.4.1. Chcemy aby te pieniądze wspomogły wszystkich naszych mieszkańców. Dzięki tym środkom szpitale maja poprawić jakość świadczonych usług – podkreśla Bogdan Dyjuk.

O tym jak będzie wyglądał nowo wyremontowany oddział opowiedział dr n. med. Jerzy Piotr Lewko, kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej i Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w szpitalu: - Na parterze znajdzie się poradnia rehabilitacji, ośrodek rehabilitacji dziennej, dwa kolejne piętra to rehabilitacja neurologiczna i ogólnoustrojowa. Na samej górze zaś zaplecze, sale gimnastyczne, szatnie – wymieniał dr Lewko. – Zamówiony został nowoczesny sprzęt. Chcieliśmy położyć nacisk na pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi po udarach mózgu, rdzenia kręgowego – i tu innowacyjny sprzęt będzie im dedykowany, stworzona będzie pracownia terapii ręki, przewidujemy zakup różnych systemów do pracy komputerowej z użyciem wirtualnej rzeczywistości. Planujemy dobrze wyposażyć gabinety logopedów, psychologów, sprzęt diagnostyczny, terapeutyczny wysokiej klasy. Na oddziale ogólnoustrojowej chcielibyśmy pomagać pacjentom świeżo po operacjach, np. endoprotez, by świeżo po uzyskać jak najlepszy efekt. W poradni rehabilitacji dziennej będą z pewnością dobre warunki do rehabilitacji z bólami kręgosłupa bo takich jest najwięcej.

(mk)

facebook