Dodana: 24 listopad 2018 18:46

Zmodyfikowana: 24 listopad 2018 18:46

Papier odchodzi do lamusa, od 1 grudnia zwolnienie lekarskie tylko w formie elektronicznej

Od 1 grudnia br. w Polsce obowiązywać będą zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej (e-ZLA – elektroniczne zwolnienia lekarskie). Rozwiązanie to ma ułatwić pracę lekarzom, a także oszczędzić czas pacjentom. We wtorek, 20 listopada w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja promująca e-zwolnienia. Nasz region na informatyzację gabinetów w związku z wprowadzeniem nowego systemu otrzyma 1,6 mln zł. Warto podkreślić, że Podlaskie zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem wystawiania zwolnień elektronicznych

Ilustracja do artykułu 2.JPG

W związku z wprowadzeniem nowego systemu od 1 grudnia 2018 r. w Polsce obowiązywać będą tylko zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej (e-ZLA – elektroniczne zwolnienia lekarskie). Rozwiązanie to ma ułatwić pracę lekarzom, pozwoli na automatyczne przesyłanie zwolnień do ZUS, szybki i pełny dostęp do danych pacjenta. Ma pomóc także przedsiębiorcom, którzy teraz będą mieli szybki dostęp do zwolnień pracowników, skuteczna ewidencja zwolnień, bez korekt i opóźnień.
To również oszczędność czasu pacjentów.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas konferencji poinformował, że do województwa podlaskiego trafi ponad 1,6 mln złotych na informatyzację gabinetów.
- To będą pieniądze na zakup sprzętu, zakup oprogramowania oraz zakup szkoleń dla asystentów medycznych. Środki będą dystrybuowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówił wiceminister.

Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane w podlaskim oddziale NFZ do 15 grudnia 2018 - poinformował o tym dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.

Zwolnienia elektorniczne działają od 2016 r, od 1 grudnia br. będą obligatoryjne. 

Według danych Ministerstwa Zdrowia w październiku br. w województwie podlaskim ponad 55,6 proc. wszystkich zwolnień lekarskich miało formę elektroniczną, co daje trzecie miejsce w Polsce pod względem województw.

Zwolnienie w formie papierowej całkowicie nie zniknie – będzie można je wystawić w szczególnych przypadkach np. awarii systemu komputerowego.

 

 

źródło: PUW
oprac.ak

 

facebook