Dodana: 30 październik 2017 15:40

Zmodyfikowana: 24 listopad 2017 19:29

Odznaka honorowa ”Za zasługi dla ochrony zdrowia” dla Aliny Magdaleny Fabczak

To prestiżowe wyróżnienie nadane przez Ministra Zdrowia, logopeda i przewodnicząca Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych Alina Magdalena Fabczak odebrała z rąk Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego i Przewodniczącego Sejmiku Jarosława Dworzańskiego. Uroczyste przekazanie odznaki miało miejsce w poniedziałek (30.10) podczas XLII sesji sejmiku.

Ilustracja do artykułu P1370231.jpg

- To zaszczyt, że mamy możliwość pośredniczyć w przekazaniu  tego wyróżnienia osobie o tak wielkiej pasji i osiągnięciach w rehabilitacji osób po laryngektomii- mówił Członek Zarządu Bogdan Dyjuk.

Alina Magdalena Fabczak jest logopedą. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, głównie w oddziałach neurologii i rehabilitacji.
Specjalizuje się w rehabilitacji głosu i mowy u osób po całkowitym usunięciu krtani, a także afazji, dyzartrii, jąkania.  Jest wykładowcą  wielu uczelni w Polsce z tematu tworzenia głosu i mowy po laryngektomii. 
Od 25 lat pełni społecznie funkcję przewodniczącej Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych. Jest pasjonatką działań na rzecz raka krtani. Uczyła mówić  tysiące osób po laryngektomii.
- Moi podopieczni pięknie mówią, śpiewają, grają na harmonijce ustnej – podkreśla
Jednym z pacjentów Aliny Magdaleny Fabczak jest Stanisław Przesmycki, który jako jedyny osoba w Europie, po zabiegu usunięcia krtani gra na harmonijce poprzez otwór szyjny i ustami.
- Moi pacjenci to ludzie wyjątkowi i cieszę się, że mogę o nich dzisiaj mówić,przede wszystkim po to, aby państwa wzruszyć i zadziwić- mówiła Alina Fabczak.

Alina Magdalena Fabczak jest autorką prac drukowanych w pismach naukowych oraz pozycji zwartych: „Czy tylko... głos utracony i odzyskany”, „Humanitarny wymiar cierpienia”, „Zeszyt do ćwiczeń głosu i mowy dla osób po całkowitym usunięciu krtani”, „Twoje uczucia, Twoja mowa po usunięciu krtani”. Wydała też tomik wierszy pt. „To tylko sen”. Według jej scenariusza powstały filmy: „Kalectwo nie jest całym Tobą” oraz „Zaśpiewaj razem z nami". Prowadzi prace naukowe, opracowała spójny program w kierunku psychoterapii, logoterapii i fizykoterapii, realizowany podczas turnusów rehabilitacyjnych. Aktywnie angażuje się osobiście i ze Stowarzyszeniem w projekty społeczne i charytatywne.

 

Odznaka  honorowa „ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA”  została nadana przez Ministra Zdrowia Alinie Magdalenie Fabczak na wniosek Zarządu Podlaskiego Towarzystwa  Laryngektomowanych w Białymstoku. 

facebook