Dodana: 14 luty 2018 14:14

Zmodyfikowana: 14 luty 2018 15:16

Nowoczesny sprzęt medyczny w Białostockim Centrum Onkologii

Pacjentki BCO nie muszą tracić włosów podczas leczenia – a to dzięki specjalnym czepkom, czyli systemowi chłodzenia skóry głowy, który zapobiega wypadaniu włosów podczas chemioterapii. Sprzęt, koce grzewcze i fotele terapeutyczne o wartości 196 961,76 zł trafiły na Pododdział Chemioterapii Dziennej BCO. Ten zakup był możliwy dzięki dotacji z budżetu samorządu województwa. Tylko w drugim półroczu 2017 r. Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał z BCO umowy dotacyjne na zakup aparatury i sprzętu medycznego na ponad milion zł, a w ciągu ostatnich trzech lat na blisko 37 mln zł.

Ilustracja do artykułu Attachment2.jpeg

- Białostockie Centrum Medyczne jest wiodącą jednostką w regionie jeśli chodzi o leczenie onkologiczne – mówił marszałek Leszczyński w środę (14.02) podczas briefingu prasowego – Samorząd województwa przykłada wielką wagę do tego, aby szpital był wyposażony w nowoczesny sprzęt, przeprowadzamy też szereg inwestycji mających na celu poprawę komfortu pracy, a przede wszystkim leczenia. Jednostka prowadzi też szeroko zakrojone akcje profilaktyczne, zapobiegające chorobom nowotworowym.  

Jerzy Leszczyński przypomniał, że w latach 2014-2017 samorząd województwa przekazał BCO na inwestycje 36 607 918 zł, a w ostatnim półorczu 2017 r. na nowoczesną aparaturę 1 036 976 zł.

Jednym z najbardziej oczekiwanych i pierwszym w województwie jest zakupiony właśnie przez szpital System Paxman Orbis, który dzięki specjalnym czepkom chłodzącym zapobiega utracie włosów u pacjentów onkologicznych podczas chemioterapii.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla pacjentów przechodzących chemioterapię zachowanie włosów. Szczególne dla kobiet oznacza to poważne obciążenie i źródło stresu. Dzięki zakupionemu systemowi jako pierwsi i jedyni w województwie podlaskim pomagamy pacjentkom odzyskać wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość – mówiła dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska. - Białostockie Centrum Onkologii, dzięki samorządowi województwa, od dłuższego czasu jest zasilane w sprzęt niezbędny do leczenia naszych pacjentów – dodała.


- To dla nas niezwykle ważne aby pacjenci w naszych szpitalach mogli otrzymywać pomoc na takim poziomie, jak w innych nowoczesnych ośrodkach w Polsce i za granicą – mówił  członek zarządu Bogdan Dyjuk. – To jeden z głównych celów samorządu: pomagać szpitalom, dla których samorząd województwa jest organem tworzącym. Oczywiście w prawnie dopuszczalnym wymiarze. My możemy wspierać nasze placówki w środki przeznaczone na m.in. modernizację, inwestycje, nowoczesny sprzęt.

System Paxman Orbis w sposób kontrolowany i precyzyjny reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych.

Uzyskuje się to dzięki zakładanym specjalnym czepkom, w których krąży płyn o temperaturze -5°C już od podania pierwszej dawki chemioterapeutyku, kontynuując przez cały czas chemioterapii.

Wieloletnie badania niezależnych ośrodków potwierdziły, że System Paxman Orbis jest bezpieczny i charakteryzuje się wysoką skutecznością od 50 do 90%, na którą wpływa wiele czynników jak np. właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, pielęgnacja włosów, rodzaj nowotworu i stosowanych leków oraz wiek pacjenta.


Kolejne dwie dotacje, które otrzymało Białostockie Centrum Onkologii

- pierwszą na kwotę 396 176 zł przeznaczyło na zakup aparatury medycznej na potrzeby Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (zestaw do pomiaru ciśnienia śródczaszkowego, video bronchofiberoskop, video laryngoskop McGrath z łyżkami w zestawie, respirator Savina 300, laryngoskop do trudnej intubacji dotchawiczej światłowodowy, aparat RTG IBIS HP 32, głowica USG HAM) oraz dodatkowego doposażenia szpitala (wózki do transportu dokumentacji medycznej, zestawy pościeli szpitalnej, zestawy komputerowe);

- drugą na kwotę 440 000 zł - za przyznane pieniądze BCO doposażyło także Oddział Intensywnej Terapii aparatem do ciągłej terapii nerkozastępczej. Na Blok Operacyjny trafił histeroskop shaver ginekologiczny służący do mało inwazyjnych zabiegów endoskopowych pozwalający zobrazować wnętrze macicy z jednoczasowym usunięciem zmian patologicznych w całości. Automatyczny wstrzykiwacz kontrastu zasilił Zakład Diagnostyki Obrazowej Pracownię Tomografii komputerowej i Rezonansu magnetycznego, zaś zestaw do wideoendoskopii przewodu pokarmowego – kolonoskop  Oddział Chirurgii Onkologicznej - Endoskopia.

Inwestycja podnosi jakość opieki zdrowotnej w Szpitalu oraz umożliwia większą dostępność do udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

 

ak
źródło: BCO
fot./video: Wojciech Oksztol

facebook