Dodana: 21 luty 2019 15:55

Zmodyfikowana: 22 luty 2019 11:54

Nowa część zabiegowa Szpitala Powiatowego w Łapach gotowa na przyjęcie pacjentów

Inwestycja kosztowała ponad 20,5 mln zł i trwała prawie dwa lata. W nowym obiekcie znajdują się blok operacyjny, oddział intensywnej terapii, oddział chirurgiczny, pracownia endoskopowa i sterylizatornia.

Ilustracja do artykułu Otwarcie szpitala w Łapach (16).jpg

Uroczyste otwarcie nowego budynku szpitala odbyło się w środę, 20 lutego br. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz województwa, powiatu białostockiego, samorządowcy, dyrektorzy podlaskich jednostek zdrowia.

Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, w imieniu władz samorządowych przekazał dyrektor łapskiego szpitala Urszuli Łapińskiej gratulacje z zakończenia inwestycji i okolicznościowy grawerton.

– Wszelkie inwestycje dotyczące placówek służby zdrowia bardzo mnie cieszą, a szczególnie tak ważne i tak udane. Stwarza to lepsze warunki w procesie leczenia pacjentów i lepszą dostępność do świadczeń zdrowotnych – powiedział Marek Malinowski.

Satysfakcji z zakończenia inwestycji nie ukrywał starota białostocki Jan Perkowski
– Dzisiaj stoimy w tym miejscu gdzie jeszcze dwa, trzy lata temu rosła trawa i mamy piękny blok operacyjny, który będzie służył mieszkańcom powiatu białostockiego – mówił.

Starosta zapowiedział, że władze powiatu będą starały się modernizować pozostałą część szpitala.
– Będziemy starali się rozwijać ten szpital. Może nie być łatwo, bo budowa to jedno, a znalezienie środków na dalsze funkcjonowanie to drugie. Liczymy jednak, że nasz kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie nam powolutku rósł.

Koszt budowy nowego obiektu wraz z wyposażeniem to prawie 20 mln 700 tys. zł.
1 mln zł. wyniosła dotacja z budżetu wojewody podlaskiego.
– Kibicowałem Państwu w tych zamiarach, żeby najpierw uratować szpital, a potem modernizować, przygotowywać do nowych wyzwań – powiedział Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. – Myślę, że jesteście na dobrej drodze, aby placówka stała się ważną placówką medyczną na mapie naszego województwa.

Po części oficjalnej abp Jakub oraz bp Jakub Stepnowski poświęcili nowy obiekt. Następnie goście zwiedzili nowobudowaną część szpitala.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdują się: blok operacyjny, oddział intensywnej terapii (4 łóżka) i oddział chirurgiczny (30 łóżek), pracownia endoskopowa i sterylizatornia.

Blok operacyjny szpitala w Łapach to dwie sale. Jedna ogólna, druga chirurgii ogólnej z możliwością laparoskopii. Warto podkreślić, że nowy stół operacyjny w jednej z sal przystosowany jest do zabiegów osób otyłych – jego maksymalne obciążenie to 460 kg.

Będą tu przeprowadzane zabiegi bariatryczne (leczenie operacyjne osób otyłych). W ub. roku w łapskiej placówce wykonano prawie 50 rękawowych resekcji żołądka, dzięki nowemu stołowi zwiększeniu ulegnie liczba operowanych pacjentów.

Na pracownię badań endoskopowych składają się: pokój badań gastroskopowych, pokój badań kolonoskopowych, który może być wykorzystany do badań bronchoskopowych.
W ciągu dwóch lat w łapskim szpitalu mają też powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem dla śmigłowców, sfinansowany m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

ms
Zdjęcia: Wrota Podlasia

facebook