Dodana: 14 styczeń 2019 13:58

Zmodyfikowana: 14 styczeń 2019 14:07

Innowacyjne metody terapii onkologicznej w Białostockim Centrum Onkologicznym

Ponad 600 tys. zł – tyle w sumie wynosi dotacja na zakup nowoczesnego sprzętu do BCO. Dzięki dotacji w wysokości 180 tys. zł od Zarządu Województwa Podlaskiego szpital wzbogacił się o kolejne stanowisko do zapobiegania wypadania włosów podczas chemioterapii. Z kolei 420 tys. zł to wspólne dofinansowanie ze środków województwa i budżetu państwa na wysokospecjalistyczny sprzęt do diagnostyki śródoperacyjnej i operacji laparoskopowych nowotworów jelita grubego i odbytnicy.

Ilustracja do artykułu BRIEFING PRASOWY W BCO (4).JPG

W dzisiejszym (poniedziałek, 14 stycznia) briefingu prasowym dotyczącym tych inwestycji, udział wzięli: Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, Dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska, Koordynator Oddziału Onkologii Ginekologicznej dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk oraz specjalista chirurgii onkologicznej lek. med. Kamil Safiejko. 

Technika 3D wspomoże precyzyjniej zwalczać raka jelita grubego

- Chcemy, aby ten sprzęt pomógł Centrum w realizacji prowadzonej misji. Pierwsze dotacja w wysokości 420 tys. zł została przekazana na wysokospecjalistyczny sprzęt do diagnostyki śródoperacyjnej i operacji laparoskopowych nowotworów jelita grubego i odbytnicy – podkreśla Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. - To pierwszy w Polsce, jeśli chodzi o blok chirurgiczny (w innych ośrodkach były na oddziałach ginekologicznych), taki sprzęt. Wykorzystanie tej techniki w operacjach laparoskopowych wpływa na zmniejszenie ilości powikłań. Wiemy, że tych zabiegów wykonywanych metodą laparoskopową jest coraz więcej. Placówka się rozwija i potrzebuje nowoczesnej aparatury, żeby można to było robić skuteczniej, z korzyścią dla pacjentów.

W Białostockim Centrum Onkologii w 2018 roku przeprowadzono ok. 230 zabiegów laparoskopowych. W stosunku do roku 2017 ilość zabiegów wzrosła o blisko 77%. Najnowsza inwestycja daje jednak dużo więcej możliwości.

- Laparoskop 3D ze śródoperacyjnym obrazowaniem w świetle bliskim podczerwieni z wykorzystaniem zieleni indocjaninowej będzie wykorzystywany podczas operacji nowotworów przewodu pokarmowego. Dzięki tej technologii chirurg w czasie rzeczywistym ma dodatkowe informacje na temat anatomii naczyń krwionośnych i aktualnej perfuzji krwi oraz spływu chłonnego z guza nowotworowego operowanego narządu – tłumaczy lek. med. Kamil Safiejko, specjalista chirurgii onkologicznej. I dodaje: - Technologia ta umożliwi przeprowadzenie minimalnie inwazyjnej, radykalnej onkologicznie operacji, zmniejszając przy tym ryzyko powikłań, co  ostatecznie wpływa na  poprawę odległych efektów leczenia onkologicznego i komfortu życia pacjenta.

 

Czepki podniosą komfort leczenia pacjentek onkologicznych

Dzięki dotacji przyznanej przez Zarząd Województwa – w BCO możliwy był zakup kolejnego stanowiska do zapobiegania wypadania włosów podczas chemioterapii pacjentkom onkologicznym.

– Zarząd Województwa przyznał dotację w wysokości 180 tys. zł na zakup nowoczesnego sprzętu PAXMAN. To już drugie takie stanowisko w naszym Centrum. Przed rokiem pierwsze czepki trafiły na Pododdział Chemioterapii Dziennej – powiedział Członek Zarządu Marek Malinowski. - Mamy nadzieję, że ten specjalistyczny sprzęt posłuży nie tylko pacjentom onkologicznym naszego województwa, ale także innych regionów Polski.

O tym, jak bardzo PAXMAN jest potrzebny mówiła Koordynator Oddziału Onkologii Ginekologicznej dr n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk.

- Chemioterapia jest powszechnie stosowana w BCO. Od 8 do 10 kobiet dziennie poddawanych jest u nas chemioterapii. Jej głównym działaniem ubocznym jest wypadanie włosów – i tego najczęściej boją się pacjentki przy chemioterapii, bo to znacznie pogarsza ich komfort życia, samoocenę – mówi dr Beata Maćkowiak-Matejczyk. - Ten sprzęt będzie służył w znacznej mierze poprawie jakości życia naszych pacjentek, co we współczesnej onkologii jest bardzo istotne.

________________________________

Choroby nowotworowe w 2016 roku były w województwie podlaskim drugą przyczyną zgonów. Stanowiły 24,2% wszystkich zgonów. Problemem województwa podlaskiego są zmiany demograficzne, zgodnie z którymi społeczeństwo województwa jest starsze i nadal będzie się starzeć w szybszym tempie niż reszta kraju. Cel przedsięwzięcia stawia szczególny nacisk na rozwój infrastruktury ochrony zdrowia gwarantującej łatwy dostęp do usług medycznych, podnoszących ich standard.

(mk)
video: Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia

 

facebook