Dodana: 12 lipiec 2018 11:10

Zmodyfikowana: 12 lipiec 2018 11:22

Blisko 6 mln zł na nowoczesny sprzęt dla szpitala w Bielsku Podlaskim

Już osiem lat temu mieliśmy gotową dokumentację projektową, ale dzięki dofinansowaniu z RPO, wreszcie uda się nam spełnić te marzenia, z korzyścią dla naszych pacjentów – mówiła Bożena Grotowicz, dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim w czasie uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie bielskiego szpitala środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ilustracja do artykułu glowneBlisko 6 mln zł na nowoczesny sprzęt dla szpitala w Bielsku Podlaskim  (3).jpeg

Kwota dofinansowania wynosi 3,9 mln zł, a całkowity koszt realizacji inwestycji - 5,8 mln zł. W środę, 11 lipca stosowną umowę w tej sprawie podpisali w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego: marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno. Powiatowy Szpital w Bielsku podlaskim reprezentowała dyrektor Bożena Grotowicz, obecni byli także starosta powiatu bielskiego Sławomir Snarski i jego zastępca Piotr Brożko.

- Ten projekt tak naprawdę jest dedykowany zapobieganiu dezaktywizacji zawodowej pacjentów ze schorzeniami układu kostno-stawowo-mięśniowego, czyli pacjentów ortopedycznych oraz pacjentów ze schorzeniami układu krwionośnego – podkreślała Bożena Grotowicz. – Dzięki tym pieniądzom kupimy sporo bardzo nowoczesnego sprzętu i będziemy w stanie wykonywać zabiegi, jakich jeszcze nie wykonywaliśmy.

Umożliwi to na przykład przeniesienie części prostszych zabiegów ortopedycznych do poradni, co pozwoli na obniżenie kosztów leczenia. Niektórzy pacjenci po zabiegach na stawie kolanowym będą mogli przechodzić rehabilitację w domu, dzięki wypożyczeniu sprzętu, który także zamierza kupić teraz szpital. Dofinansowanie pozwoli wreszcie na wykonywanie nowych zabiegów chirurgii naczyniowej (do tej pory były one wykonywane tylko w niewielkim zakresie).

W ramach projektu, który ma poprawić dostępność do specjalistycznych świadczeń z zakresu chorób układu kostno-mięśniowego oraz układu krążenia, przewidziana jest przebudowa i wyposażenie centralnej sterylizatorni, zakup nowoczesnego wyposażenia na potrzeby Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i Poradni urazowo-ortopedycznej, a także zakup nowoczesnego wyposażenia na potrzeby Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Poradni chirurgicznej. Dzięki projektowi z ulepszonych usług zdrowotnych skorzysta 8350 osób.

- Służba zdrowia i to, co wiąże się z dostępem do opieki zdrowotnej jest bardzo ważne. Widać to zresztą po naszym RPO, z którego na inwestycje w służbie zdrowia przeznaczamy w sumie 162 mln zł i już wystąpiliśmy do Komisji o zwiększenie tej kwoty – mówił  czasie uroczystości marszałek Jerzy Leszczyński. – Tylko w tym roku zostały podpisane umowy na 53 mln dotacji dla szpitali, w realizacji jest już 14 projektów.

– Dobrze rozwinięty region to region zdrowy, a samorządy pokazały, że z zarządzaniem służbą zdrowia radzą sobie bardzo dobrze. Wymagają jednak wsparcia od płatnika czyli NFZ, by te wszystkie nowe sprzęty służyły jak największej liczbie potrzebujących – podkreślił z kolei Maciej Żywno. – Cieszę się, że samorząd powiatu bielskiego potrafił skutecznie sięgnąć po środki unijne, dzięki czemu szpital zyska na jakości.

(mk)

facebook