Dodana: 18 październik 2018 13:34

Zmodyfikowana: 18 październik 2018 13:34

Białostocki Tydzień Dawcy Szpiku

Statystyki nie pozostawiają złudzeń- w Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się o nowotworze krwi. Wielu pacjentom, którzy usłyszą taką diagnozę jedyną realną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku. Mimo ogromnej bazy zarejestrowanych dawców na całym świecie, wciąż są chorzy, dla których nie udało odnaleźć się „bliźniaka genetycznego”. Właśnie dlatego, aby zwiększyć szansę na znalezienie dawcy niespokrewnionego, organizujemy Białostocki Tydzień Dawcy Szpiku.

Ilustracja do artykułu dkms graf.jpg

Rejestracja osób chętnych zarejestrowaniem się w bazie odbędzie się od 22 do 26 października w godzinach 10:00-18:00 w gabinecie stomatologicznym KAREDENT na ul. Bukowskiego 1 lok.u3 (wejście od ul. Modlińskiej).

Serdecznie zapraszamy każdą pełnoletnią osobę między 18 a 55 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów, nie posiada dużej nadwagi oraz wykazuje się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Sama rejestracja zajmuje dosłownie chwilę i jest zupełnie bezbolesna. Potencjalny dawca musi wypełnić  formularz, odpowiedzieć na kilka pytań dot. swojego stanu zdrowia oraz samodzielnie pobrać wymaz z błony śluzowej policzka. Tak pobrany materiał pozwoli określić cechy zgodności antygenowej a docelowo także kod genetyczny zgodny z kodem chorego. Każdy nosi w sobie coś- co może uratować komuś życie- warto się tym podzielić. 

Osoby chętne do zarejestrowania powinny posiadać ze sobą dokument tożsamości (najlepiej dowód osobisty). Rejestracja jest bezpłatna choć każdy chcący wesprzeć DKMS w swoich działaniach, może wspomóc fundację, która z zebranych środków finansuje badania zgodności dawcy.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad  1 401 346 potencjalnych dawców szpiku, a już 5802 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.  Białostocki Tydzień Dawcy Szpiku zorganizowany jest przy współpracy Fundacji DKMS Polska oraz sieci Gabinetów Stomatologicznych KAREDENT.

 

facebook