Dodana: 3 sierpień 2017 12:30

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2017 12:30

Białostoccy seniorzy mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie

Miasto Białystok rozstrzygnęło konkurs ofert na realizację specjalnego programu szczepień dla białostoczan po 60 roku życia. Szczepienia zaczną się we wrześniu.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Miasto opracowało „Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017–2020”. Postępowanie konkursowe zakończono wyborem siedmiu wykonawców. Komisja konkursowa kierowała się szerokim zakresem terytorialnym, który ułatwi dostęp do szczepienia osobom powyżej 60 roku życia.

Wyłonione w konkursie podmioty zajmą się realizacją tego programu, m.in. edukacją, sprawdzeniem stanu zdrowia osób chętnych do zaszczepienia, szczepieniem, przygotowaniem rejestru i ankiet satysfakcji.

Na realizację programu w 2017 r. Miasto przeznaczyło 150 tys. zł. Ta kwota wystarczy na zaszczepienie 3 tys. 287 osób. Szczepienia będą odbywały się między wrześniem a listopadem, czyli na początku sezonu epidemiologicznego. Podobnie będzie przez trzy kolejne lata. O przyjęciu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Skorzystać z niego będą mogły osoby, u których nie ma przeciwskazań do realizacji szczepień.

– Chcemy w ten sposób pomóc białostockim seniorom i zwiększyć ich dostępność do szczepień przeciwko grypie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. ­– Według Światowej Organizacji Zdrowia grypa jest poważnym problemem zdrowotnym na świecie, jednak wielu osób nie stać na kupowanie szczepionek.

W zależności od sezonu choruje na nią ok. 5–15% populacji. Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych jest najwyższa wśród osób starszych. Zdaniem WHO szczepienia przeciwko tej chorobie są bezpieczną i skuteczną metodą profilaktyki powikłań pogrypowych.

 • NZOZ Podlaskie Centrum Medyczne PW JARD
  ul. Transportowa 4
  15-399 Białystok
 • Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „ESKULAP”
  ul. Nowy Świat 11 c
  15-453 Białystok
 • NZOZ Lekarzy Specjalistów Medycyny Rodzinnej i Ogólnej DOMESTICUS sp.p.
  ul. Storczykowa 5
  15-644 Białystok
 • NZOZ „PORADNIA RODZINNA” Agnieszka Gosk
  ul. Ks. St. Andrukiewicza 4 lok 3U
  15-204 Białystok
 • Villa Med. Sp. Z o.o
  ul. Miłosna 24
  15-666 Białystok
 • SAMODZIELNY SZPITAL MIEJSKI im. PCK
  ul. Sienkiewicza 79
  15-003 Białystok
 • MICHALSKA-Spółka Partnerska Lekarzy NZOZ „ZDROWIE” Przychodnia na Mieszka Sp.p.
  ul. Mieszka I 8c lok.15
  15-054 Białystok
facebook