Dodana: 16 październik 2018 13:13

Zmodyfikowana: 16 październik 2018 13:13

Rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”

W ramach XVIII Dnia Papieskiego w Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Trzynasta edycja konkursu, podobnie jak wszystkie poprzednie była inspirowana hasłem Dnia Papieskiego. Tym razem brzmiało ono: „Promieniowanie ojcostwa” i zostało zaczerpnięte z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka, stanowi bowiem tytuł dramatu Karola Wojtyły z 1964 roku.

Ilustracja do artykułu Święty Jan Paweł II w oczach dziecka - prace (2).jpg

W uroczystości wziął udział J.E. Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus, który zauważył, że udział w konkursie jest wielkim dziełem dla dziecka, które pozostawi ślad w jego życiu. – Przez trudy uzyskujemy to co najwartościowsze – mówił biskup.

Jan Paweł II wielokrotnie odwoływał się do misji ojcostwa. W książce zawierającej osobiste wspomnienia i przemyślenia „Wstańcie, chodźmy!” jeden z rozdziałów nosi tytuł: Ojcostwo na wzór św. Józefa, w którym właśnie św. Józef jest postawiony za wzór dla „wszystkich powołanych do ojcostwa – w rodzinie, albo w kapłaństwie”.

W nadesłanych pracach ojcostwo również pojawia się w kontekście rodziny i kapłaństwa. Ojcowska miłość w kapłaństwie przedstawiana na przykładzie Jana Pawła II emanuje promieniowaniem przybierającym formę promieni słonecznych, blasku bijącego od Ducha Świętego czy tęczy będącej symbolem przymierza z Bogiem, tym samym wyrazem ojcowskiej miłości Boga do ludzkości.

Patrząc na tegoroczną twórczość uczestników Konkursu, powołanie do ojcowskiej miłości w kapłaństwie, przynosi bogactwo skojarzeń z pontyfikatem Jana Pawła II, co doskonale widać w pracach zamieszczonych w folderze pokonkursowym oraz na wystawie. Wśród dostrzeżonych prac jedna zwraca uwagę swoją prostotą z jednej strony, z drugiej niebywale silną metaforą. Znajdujemy w niej Ojca Świętego pochylonego, całującego ziemię – ojcowiznę. To obraz wielokrotnie widziany podczas pielgrzymek do Polski. Ten prosty gest to również wyraz szacunku do Boga, którego ojcowskiej miłości zawdzięczamy wszystko co dobre. Tę prostą scenę dopełnia mocne tło – bezkresny wszechświat, nasza ojcowizna, dzieło Stwórcy.

Na XIII edycję konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” wpłynęło blisko 1,6 tys. prac, z czego ponad 50 ze Świata (Wielka Brytania, Białoruś, Austria, Niemcy, Irlandia, Ukraina, Rosja). To ogromna dawka pozytywnej energii płynącej od uczestników konkursu, która pomaga nam z wiarą spoglądać w przyszłość, ku XIV edycji. Cieszy nas niesłabnące zainteresowanie tematem i nauczaniem Jana Pawła II oraz zaangażowanie autorów prac, rodziców, katechetów, opiekunów bez których nasz konkurs niemiałby racji bytu. Jednocześnie serdecznie gratulujemy nagrodzonym, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom. Dziękujemy każdej i każdemu z Was za czas, pracę i serce włożone w wykonanie tych pięknych dzieł oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II.

Pliki do pobrania

facebook