Dodana: 26 kwiecień 2016 10:05

Zmodyfikowana: 26 kwiecień 2016 10:05

Roboty z Politechniki na podium ROBO~motion 2016

Reprezentanci Politechniki Białostockiej wzięli udział w zawodach ROBO~motion 2016 w Rzeszowie. To kolejny już turniej, w którym nasi studenci, członkowie kół naukowych, prezentowali własne konstrukcje robotów autonomicznych. Do Rzeszowa pojechała drużyna z Wydziału Mechanicznego oraz zespół Wydziału Elektrycznego i Informatyki.

Ilustracja do artykułu Rzeszów Bison Team 01.JPG

Studenci z Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym PB zdobyli trzecie miejsce w kategorii S umo dla robota Masakrator, którego zbudowała ekipa SumoMasters: Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz, Bartłomiej Łukaszuk, Bartosz Pawłow oraz Maciej Wysocki. W konkurencji LEGO sumo robot Tola zbudowany przez Arkadiusza Nikonowicza, Rafała Pęskiego, Rafała Rogalskiego, Tomasza Szczęsnego oraz Adama Wieczorka wywalczył drugie miejsce. W kategorii Freestyle konstrukcja MAPet osiągnęła miejsce trzecie, a w kategorii Line Follower Drag - debiutujący na zawodach robot Racket - uplasował się na miejscu piątym.

Drugie miejsce w kategorii sumo zdobył Bison, robot wykonany przez zespół Polish Bison Team. W skład ekipy wchodzą studenci Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Informatyki: Krzysztof Matus, Mateusz Czega, Nils Thernstrom oraz Tomasz Szczurko. "Z tą konstrukcją startowaliśmy już na białostockim EastRobo i na turnieju w Rybniku. Ale wciąż ją udoskonalamy i planujemy wystartować na Festiwalu Robotyki Cyberbot w Poznaniu, który jest już 14 maja" - mówi Krzysztof. Projekt budowy robota oraz udział zespołu Polish Bison Team w turnieju został dofinansowany z budżetu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez osiągnięcia i wynalazki studentów Politechniki Białostockiej.

Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion odbyły się 23 kwietnia na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Wzięło w nich udział blisko 150 zawodników. Rywalizacja odbywała się aż w 12 konkurencjach. ROBO~motion należy Polskiej Unii Robotyki Turniejowej. Biorąc udział w zawodach w Rzeszowie zawodnicy zdobywali punkty do ogólnopolskiej klasyfikacji. Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO z Politechniki Rzeszowskiej.