Dodana: 8 luty 2019 12:26

Zmodyfikowana: 15 luty 2019 08:16

Żałoba narodowa po śmierci premiera RP Jana Olszewskiego

Prezydent Andrzej Duda ogłosił dwudniową żałobę narodową po śmierci Jana Olszewskiego. Potrwa ona od dziś (piątku -15. 02 br. ) do soboty (16.02 - do godziny 19:00). Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 lutego.

Ilustracja do artykułu Jan_Olszewski_3.jpg

Ostatnia droga Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę, 16 lutego. Były szef polskiego rządu zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Uroczystości rozpoczną się wcześniej, już dziś (w piątek, 15 lutego). Trumna śp. Jana Olszewskiego będzie wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W Kancelarii również znajduje się księga kondolencyjna, do której może się wpisać każdy, kto pragnie wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera. Między 10:00 a 19:00 będzie można oddać hołd i pożegnać się z  śp. Janem Olszewskim.

O godz. 18.00 odbędzie się msza żałobna w intencji śp. Jana Olszewskiego w Kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Następnie o godz. 20:00 nastąpi wyprowadzenie trumny z Kancelarii Premiera i przejście konduktu do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę (16 lutego). Rozpoczną się mszą św. o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy przejdzie na cmentarz wojskowy na Powązkach, zatrzymując się pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, gdzie premiera pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy.

 

Jan Olszewski pełnił urząd premiera RP w latach 1991-1992. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji; twórcą i przewodniczącym Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski.
W latach 1989–1991 i 2005–2006 zasiadał w Trybunale Konstytucyjnym,  a w latach 2006–2010 doradzał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W 2009 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego. W latach 60. XX w. był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Bronił m.in. Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia.  W grudniu 1975 był inicjatorem, współautorem oraz sygnatariuszem Listu 59 zawierającego protest przeciwko projektowanym zmianom w Konstytucji PRL oraz deklarację celów opozycji.
W styczniu 1976 napisał też z Wojciechem Ziembińskim List 14 przeciwko wprowadzeniu do konstytucji zapisu o nienaruszalności sojuszu ze Związkiem Radzieckim.
Podpisał oświadczenie 14 intelektualistów z czerwca 1976, solidaryzujące się z protestami robotniczymi.
W 1976 uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników.
Z upoważnienia prymasa Józefa Glempa występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.

Jan Olszewski, w latach 80-tych  był także doradcą Solidarności i Lecha Wałęsy. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu.
W 1991 r. ówczesny prezydent Lech Wałęsa powoła go na szefa rządu.
Jako prezes Rady Ministrów opowiadał się za dekomunizacją w Ministerstwie Obrony Narodowej, MSW w tym Urzędzie Ochrony Państwa i Policji.
Sprzeciwiał się koncepcji przekazywania baz opuszczanych przez wojska rosyjskie stacjonujące w Polsce w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich.

Uchwałą Sejmu z 5 czerwca 1992 Jan Olszewski został pozbawiony urzędu premiera na skutek uchwalenia wotum nieufności – bezpośrednią przyczyną upadku rządu Jana Olszewskiego było ujawnienie przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza nazwisk polityków zarejestrowanych przez SB jako tajni współpracownicy.

źródło i fot.wikipedia

 

facebook