Dodana: 19 wrzesień 2018 13:25

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2018 13:25

Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu

Para Prezydencka złożyła pierwszą od 8 lat oficjalną wizytę w Białym Domu w Waszyngtonie. Głównymi tematami rozmów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa były współpraca wojskowa, energetyczna i inwestycyjna. Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali także polsko-amerykańską deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji

Ilustracja do artykułu 29_jsz_1268.jpg

Narada polskiej delegacji przed rozmowami w Białym Domu

Spotkanie w Prezydentów Polski i USA poprzedziła narada Andrzeja Dudy z członkami polskiej delegacji oficjalnej, w tym z ministrami: obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, ministrowie Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski, a także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Wizyta w Białym Domu rozpoczęła się od powitania polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przez Prezydenta USA Donalda Trumpa z Małżonką Melanią Trump. 

Rozmowy Andrzej Duda - Donald Trump 

- Stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze; mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa - powiedział Prezydent USA na początku spotkania z Prezydentem Dudą. Jak dodał, to wielki zaszczyt, że polski Prezydent gości w Białym Domu.

 

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tu jesteśmy i dziękuję za pana wspaniałą, niezapomnianą przemowę w Warszawie, dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim  - mówił natomiast Andrzej Duda.

 

- Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak ważne, jak dla Prezydenta Andrzeja Dudy – zapewniał też Donald Trump, podkreślając: Polska jest wspaniała i ważna dla mnie. Jest także ważna dla mojego narodu.

Sesja plenarna 

Następnie odbyły się obrady polskiej i amerykańskiej delegacji pod przewodnictwem obu Prezydentów. Ze strony amerykańskiej wzięli w nich udział m.in. wiceprezydent Mike Pence oraz sekretarza stanu Mike Pompeo. Poruszono tematy m.in.: współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a także energetyki, wymiany handlowej, inwestycji, badań i innowacji.

Podpisanie deklaracji „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne"

Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

Prezydent Duda podkreślił, że polsko-amerykańska deklaracja wytycza nowe ścieżki na przyszłość - zacieśniania współpracy militarnej, ws. bezpieczeństwa energetycznego, w dziedzinie szeroko pojętego biznesu, także w kontekście współpracy w ramach Trójmorza. 

 

- Cieszę się ogromnie, że dziś jako polski Prezydent mogę stanąć tutaj, w Waszyngtonie, mogę usiąść przy jednym stole z Prezydentem Stanów Zjednoczonych i podpisać porozumienie pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne i odnawiające to partnerstwo - mówił Andrzej Duda, przypominając, że umowa o partnerstwie strategicznym pomiędzy Polską a USA została podpisana w 2008 r.

Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA

Mam nadzieję, że Prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski - mówił podczas wspólnej konferencji Prezydent Andrzej Duda, podkreślając, że cieszy się z obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz postanowień szczytu NATO w Warszawie. 

 

Jak dodał, według Polski obecność amerykańskich wojsk gwarantuje bezpieczeństwo w tej części Europy. Przypomniał również zakupienie przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. 

 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski. Podkreślił, że współpraca wojskowa USA z Polską - ze względu na strategiczne położenie Polski w Europie - jest ważna także dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Po wizycie w Białym Domu Prezydent spotkał się z Poland Caucus – polską grupą parlamentarną w amerykańskim Senacie

Następnie Prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington, a także, wspólnie z Małżonką, odwiedził miejsce spoczynku Jana Karskiego. Para Prezydencka uczstniczyła wieczorem w przyjęciu wydanym przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w Stanach Zjednoczonych. Cieszymy się, że wspólnota polonijna daje piękny przykład energii i kreatywności, utrzymując jednocześnie więzi z Polską - podkreślał Prezydent.  

 

źródło: www.prezydent.pl 


fot: Jakub Szymczyk KPRP

 

 

facebook