Dodana: 7 październik 2017 13:35

Zmodyfikowana: 8 październik 2017 12:42

„Różaniec do Granic” – modlitwa różańcowa dookoła Polski

W święto Matki Bożej Różańcowej, 7 października odbyła się wielka akcja modlitewna. W ponad 300 kościołach stacyjnych w 22 przygranicznych diecezjach, także w naszym regionie, podjęto modlitwę różańcową o pokój dla świata i Polski. To kontynuacją ubiegłorocznej „Wielkiej Pokuty” i nawiązanie do jubileuszu setnej rocznicy objawień fatimskich. Głównym organizatorem jest Fundacja Solo Dios Basta.

Ilustracja do artykułu IMG_8672.JPG

Do udziału w modlitwie na granicach Polski zachęcał Episkopat Polski.

Sto lat temu Maryja przekazała trojgu portugalskich dzieci orędzie ocalenia: nawracajcie się, wynagradzajcie za grzechy przeciw mojemu niepokalanemu sercu i odmawiajcie różaniec.
Szczególną sposobnością do realizowania tego wezwania jest ogólnopolska inicjatywa Różaniec do granic. Jej celem jest podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata.
Przedsięwzięcie będzie miało miejsce 7 października tego roku, w pierwszą sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej i na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, kiedy to – zebrani – na granicach naszej Ojczyzny, o jednej godzinie odmówimy cztery części różańca.

Prosimy wszystkich wiernych, aby licznie włączyli się w tę inicjatywę. Módlmy się wspólnie duchowni, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, dorośli, młodzież i dzieci.
Niech w modlitwę różańcową włączą się również ci, którzy nie będą mogli udać się nad granice Polski. Rodziny niech modlą się w swoich domach, chorzy w szpitalach, a wspólnoty parafialne w swoich kościołach(…)”
– czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu

 

Kościoły stacyjne w Archidiecezji Białostockiej zostały wyznaczone w Dąbrowie Białostockiej, Suchowoli, kościele św. Antoniego w Sokółce, Krynkach, Michałowie, Jałówce i Białowieży.

W sobotę, 7 października w wyznaczonych kościołach o godz. 11.00 zostały odprawione uroczyste Msze św. z homilią oraz nabożeństwa eucharystyczne.

 

W godz. 14.00-16.00 odmówiono różaniec (4 części): w procesji różańcowej z Dąbrowy Białostockiej do Różanegostoku, w Sokółce od kościoła św. Antoniego do Krzyża jubileuszowego przy wjeździe do miasta, w Suchowoli w parku przy kościele przy pomniku bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, w Krynkach na placu przy krzyżu przy ul. Grodzieńskiej, w Michałowie na skraju parku miejskiego przy krzyżu w Jałówce przy cmentarzu św. Antoniego, w Białowieży na placu z krzyżem na skraju miasta

fot.: Helena Marcinkiewicz

 

oprac.ak

facebook