Dodana: 25 luty 2019 01:08

Zmodyfikowana: 25 luty 2019 09:37

Oscary 2019 - "Zimna wojna" bez statuetek

91 ceremonia wręczenia Oscarów - najważniejszej nagrody filmowej na świecie odbyła się 25 lutego br. o 2:00 w nocy czasu polskiego. Mimo trzech nominacji polski kandydat do Oskara film Pawła Pawlikowskiego pt. "Zimna wojna" nie otrzymał żadnej statuetki.

Ilustracja do artykułu oscar-pixabay.jpg

Polski film "Zimna Wojna" był nominowany w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser oraz najlepsze zdjęcia. Niestety, na nominacjach się skończyło. W tych wszystkich kategoriach "Zimna wojna" przegrała z filmem Alfonso Cuaron - "Roma". Najlepszym filmem został "Green Book" - w reż. Petera Farelly'ego, który oprócz tego zgarnął statuetkę za scenariusz oryginalny a także za rolę drugoplanową aktora Mahershala Ali. Najlepszy aktor to Rami Malek - "Bohemian Rapsody"; najlepsza aktorka to  Olivia Coleman - "Faworyta"; aktorka drugoplanowa to Regina King - "Gdyby ulica Beale umiała mówić". Oskarowa piosenka to "Shallow" z filmu "Narodziny gwiazdy".

Dotychczas polskie produkcje znalazły się w gronie nominowanych jedenastokrotnie – pierwszy raz w 1964 roku ("Nóż w wodzie" Romana Polańskiego), ostatni – w 2019 roku ("Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego). Film "Ida" – również Pawła Pawlikowskiego jest pierwszym polskim filmem i jak dotąd jedynym, który zwyciężył w tej kategorii (w 2014 r.).

 

oprac, na podst.wikipedia. filmweb.pl - oprac.art

fot.pixabay

facebook