Dodana: 8 styczeń 2018 12:12

Zmodyfikowana: 8 styczeń 2018 12:12

Orszaki Trzech Króli w 644 polskich miejscowościach

Orszaki Trzech Króli przeszły w sobotę, w uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną świętem Trzech Króli, ulicami aż 644 miejscowości w Polsce. W tym roku towarzyszyło im hasło „Bóg jest dla wszystkich”.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg
Uczestników Orszaków Trzech Króli w Polsce pozdrowił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w sobotę w Watykanie. W swoich rozważaniach przestrzegał wierzących przed postawami egoizmu, obojętności i strachu.

W homilii w trakcie mszy świętej w uroczystość Objawienia Pańskiego prymas Polski abp. Wojciech Polak podkreślił, że Bóg jest naprawdę dla wszystkich, Bóg „nie ma względu na osoby, On nie prowadzi jakiejś selekcji”.

Nawiązując do Orszaków Trzech Króli abp. Polak mówił, że w trakcie pochodów ludzie idą, głosząc, że Bóg jest „dla tych bliskich i tych dalekich, dla swoich i obcych, dla szczęśliwych i zagubionych, dla smutnych i radosnych, dla ludzi bogatych i biednych, dla rodzin i dla osób samotnych, dla bezdomnych i wciąż poszukujących swego miejsca w życiu, dla usuwanych przez innych na margines i wszystkich zapomnianych, dla nielubianych i pogardzanych, dla każdej i każdego z nas".

W całym kraju w Orszakach Trzech Króli uczestniczyły tysiące wiernych, panował podczas nich radosny nastrój. Wielu maszerujących wiernych miało na głowach wykonane z papieru korony. Rozdawano śpiewniki, dzięki czemu uczestnicy przemarszów mogli wspólnie śpiewać kolędy.

W Warszawie 10. jubileuszowy Orszak Trzech Króli przeszedł Traktem Królewskim - z Placu Zamkowego na pl. Piłsudskiego.

W uroczystym przemarszu w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim wziął udział prezydent Andrzej Duda, wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

W Szczecinie przeszły w sobotę dwa Orszaki Trzech Króli. Kilka tysięcy osób wzięło udział tradycyjnym orszaku ulicami miasta, który wyruszył po modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi.
Drugi Orszak Trzech Króli w tym mieście zorganizował Szczeciński Klub Morsów. „Morsowi królowie” w kolorowych przebraniach wraz ze świtą przejechali konno wzdłuż brzegu jeziora Głębokie. Tam kilkadziesiąt osób wzięło kąpiel w jeziorze.

W Wołczynie na Opolszczyźnie w zorganizowanym po raz pierwszy orszaku w role mędrców wcielili się burmistrz tego miasta oraz przedstawiciele władz jego miast partnerskich - niemieckiego Hassloch i węgierskiej gminy Kerekegyháza.

W Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu (woj. podkarpackie), jednym z najstarszych w regionie, obok tradycyjnych postaci, pojawili się także władcy Polski, w tym Mieszko I, królowie: Bolesław Chrobry, Jan III Sobieski, królowe - św. Jadwiga, Bona i Marysieńka, a także – po raz pierwszy – Józef Piłsudski i Kościuszko. Ich udział nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Rzeszowie w orszaku znalazł się m.in. św. Brat Albert. W jego postać wcielił się starszy mężczyzna, który kiedyś był podopiecznym albertynów.
W Gdańsku w czasie przemarszu miejscowi animatorzy odegrali kilka scenek, m.in. przebrani za anioły i diabły szczudlarze przedstawili walkę Dobra ze Złem.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii, w Niemczech.

Źródło: Kurier PAP http://kurier.pap.pl/depesza/180177/Orszaki-Trzech-Kroli-w-644-polskich-miejscowosciach 
facebook