Dodana: 22 lipiec 2015 09:02

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2015 09:02

Muzeum Historii Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Budowa siedziby Muzeum Historii Polski, która powstanie na terenie kompleksu Cytadeli Warszawskiej, będzie sfinansowana w ramach programu, który we wtorek przyjął rząd - poinformowała premier Ewa Kopacz. List intencyjny w tej sprawie podpisali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak oraz dyrektorzy: Muzeum Wojska Polskiego – prof. Zbigniew Wawer i Muzeum Historii Polski - Robert Kostro. Otwarcie nowej placówki planowane jest na jesień 2018 r.

Ilustracja do artykułu 20150721_kprm_9.jpg

"Budowa realizowana będzie w ramach wieloletniego programu rządowego opiewającego na 310 mln zł. W pierwszym roku, czyli w 2016 r., pierwsza transza wyniesie 11,6 mln zł. (…) Otwarcie muzeum będzie miało miejsce w 2018 r. Chcielibyśmy, by to otwarcie nastąpiło w listopadzie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - powiedziała premier.

Gmach MHP ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej, w zespole muzealnym, do którego należą już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Historii Polski ma zająć główne miejsce w kompleksie; jego siedziba będzie miała 24 tys. metrów kwadratowych.

"W efekcie w Warszawie powstanie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze - Cytadela Muzeów" - zaznaczyła szefowa rządu.

„ Cytadela otworzy się na miasto”

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, że decyzja rządu sprawia, iż marzenia o Muzeum Historii Polski, "które snuliśmy tak długo, które ciągle pozostawały w sferze nieziszczonych planów, wreszcie znajdują swój szczęśliwy finał".

"To dzięki decyzji pani premier Ewy Kopacz udało się w ciągu kilku miesięcy, w błyskawicznym, stachanowskim tempie przygotować projekt realizacji gmachu, który nie tylko spełni wszystkie wymagane oczekiwania, jakie były od początku wiązane z tą instytucją, ale stworzy wartość dodaną do tego miejsca" – zaznaczyła minister.

Jak mówiła, Cytadela stanie się "nowym, ważnym miejscem w Warszawie, o ogromnym znaczeniu symbolicznym".

"Cytadela otworzy się na miasto. Warszawiacy będą mogli tam wejść, wszyscy przyjezdni do Warszawy będą mogli te kilkadziesiąt hektarów oglądać i przeżywać tam wszystko to, co sobie zaplanują, korzystając z oferty kulturalnej" – dodała.

Muzeum bez stałej siedziby

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 r. Do chwili obecnej nie podsiada ono stałej siedziby, a tym samym nie może zorganizować wystawy stałej i w pełni realizować swoich zadań jako państwowa instytucja kultury.

Pomimo braku własnej siedziby Muzeum prowadzi działalność, w tym również wystawienniczą. Jednak brak odpowiedniej przestrzeni hamuje dalszy rozwój Muzeum i uniemożliwia pełne wykorzystanie jego potencjału edukacyjnego i naukowego, gdyż uzależnia prowadzenie przez nie działalności od konieczności współdziałania z innymi instytucjami kultury, które są w stanie udostępnić mu własne sale wystawowe. Wynajmowanie powierzchni ekspozycyjnych to także dodatkowe koszty dla Muzeum.

Więcej muzeów, większe zbiory

Liczba muzeów w Polsce w ostatnich latach znacząco wzrosła – wynika z projektu „Statystyka Muzeów” zrealizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. W 2008 r. w naszym kraju było 743 muzeów, a w 2013 r. – już 822.

Warto wspomnieć, że w maju br. w Katowicach otwarty został nowy budynek Muzeum Śląskiego, wybudowany na terenie dawnej kopalni. A w roku ubiegłym otwarto Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W najbliższych czasie mają powstać: nowy budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz siedziba Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Rosną też zbiory, w jakie wyposażone są placówki – z 13,6 mln muzealiów w 2009 r. do 16,2 mln w 2013 r. Zwiększono również ilość ekspozycji i mobilność zbiorów z 4271 wystaw czasowych w 2007 r. do 5000 w 2013 r.

Dynamicznie rozwija się też działalność naukowa związana z muzealnictwem, a tym samym rośnie liczba publikacji – z 5300 tytułów (nakład 6 mln egz.) w 2007 r. do 7600 tytułów (nakład 6,5 mln egz.)

Duże tempo wzrostu odnotowano też w zakresie digitalizacji zbiorów. Z 281469 rekordów z dokumentacją wizualną w 2008 r. do 837268 w 2012 r.

Wzrosła także frekwencja w muzeach – z 20,7 mln zwiedzających w 2008 r. do 29,043 mln w 2013 r.

Za: http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/nowa-siedziba-muzeum-historii-polski-5654.php

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook