Dodana: 9 grudzień 2014 10:58

Zmodyfikowana: 9 grudzień 2014 10:58

Pierwszy w Europie podręcznik E-wolontariatu

Czym e-wolontariat różni się od wolontariatu tradycyjnego? W jaki sposób nowe technologie mogą pomóc w realizacji ważnych społecznie działań? I jak efektywnie współpracować ze społecznościami internetowymi – można dowiedzieć się z bezpłatnego „Podręcznika e-wolontariatu”, opublikowanego przez Fundację Dobra Sieć.

„Podręcznik e-wolontariatu” to praktyczny przewodnik, który w prosty sposób objaśnia tajniki współpracy z wolontariuszami wykonującymi zadania zdalnie, za pośrednictwem Internetu. Taki sposób współpracy jest przydatny szczególnie tym organizacjom, które nie mają możliwości przyjęcia do siebie tradycyjnych wolontariuszy lub tych, które pragną rozszerzyć zasięg swoich działań. Istnieje mnóstwo aktywności, które mogą być wykonywane za pośrednictwem sieci: od tłumaczenia dokumentów, przez tworzenie multimediów, po prowadzenie kampanii społecznych w mediach społecznościowych.

Podręcznik został podzielony na 5 części:
– CZĘŚĆ I. E-WOLONTARIUSZE W TWOJEJ ORGANIZACJI W jakich codziennych zadaniach e-wolontariusze mogą wesprzeć organizację pozarządową? Jak ich do tego zachęcić? Jakich narzędzi używać w komunikacji z nimi?
– CZĘŚĆ II: TWÓJ PROJEKT E-WOLONTARIACKI Na co zwrócić uwagę, podczas tworzenia projektu e-wolontarackiego, np. e-learningu, lub platformy samopomocowej?
– CZĘŚĆ III: E-WOLONTARIAT PRACOWNICZY. W jaki sposób pracownicy mogą włączyć się w e-wolontariat?
– CZĘŚĆ IV: BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE. Jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo współpracy on-line?
– CZĘŚĆ V: PRZYDATNE NARZĘDZIA. Spis programów, aplikacji i narzędzi przydatnych we współpracy z e-wolontariuszami.

„Podręcznik e-wolontariatu” dostępny jest w wersji elektronicznej (.pdf, EPUB, MOBI). Można go pobrać bezpłatnie ze strony: www.e-wolontariat.pl.

Publikacja powstała w ramach projektu „Handbook on e-volunteering”, sfinansowanego w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA. Jest efektem wspólnej pracy Fundacji Dobra Sieć oraz partnerskich organizacji z Ukrainy: GURT Resource Centre, „Dobra Volya” Volunteering Сenter, Ukraine Social Community oraz Kherson Regional Charitable Foundation Union.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook