Dodana: 3 grudzień 2015 08:59

Zmodyfikowana: 3 grudzień 2015 08:59

Konferencja PWSZ: Wspólne korzenie z sąsiadami

Co nas łączy, skąd nasze wspólne korzenie i dlaczego mamy podobne zainteresowania? Nad tym i wieloma innymi kwestiami dyskutowali dziś (28.11) uczestnicy polsko-białoruskiej konferencji naukowej zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.

Ilustracja do artykułu 4.jpg

Konferencja, mimo że była naukowa, to nie miała typowej formuły monologu. Poprzedzona została niezaplanowaną przez organizatorów recytacją poezji i luźnymi uwagami zgromadzonych, w tym studentów np. dotyczącymi epoki Romantyzmu.

Jako pierwsza głos zabrała prof. dr hab. Swietłana Musijanko z Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego na Białorusi, która opowiadała o typowych kontekstach polsko-białoruskich. O tych które świetnie znamy, a z którymi utożsamiają się oba narody.

Z kolei dr Grażyna Charytoniuk-Michiel z Uniwersytetu w Białymstoku zadała uczestnikom pytanie o Adam Mickiewicza i jego „Dziady” - czy są nasze, polskie czy bardziej białoruskie?

– Zjeździłam kilkadziesiąt mniejszych, większych miejscowości, aby porozmawiać z tymi, którzy jeszcze pamiętają ten obrzęd. A proszę mi wierzyć, że postawione przeze mnie pytanie nie jest tak oczywiste jak nam się wydaje – stwierdziła.

Natomiast prof. dr hab. Jarosław  Łatewski z Katedry Badań Filozoficznych UwB zwrócił uwagę na fenomen jakim są pisarze dwujęzyczni z polsko-białorusko-litewskiego pogranicza.

 „Poszukiwanie wspólnych korzeni kulturowych Polski i Białorusi" to druga z  cyklu, międzynarodowa konferencja naukowych, którą zorganizowała PWSZ w Suwałkach. W minionym roku akademickim na uczelni poszukiwano wspólnych korzeni kulturowych z Litwą. Za każdym razem zapraszani są przedstawiciele obu krajów oraz czołowi wykładowcy polskich i zagranicznych uczelni.

- Poszukujemy podobieństw, a nie różnic. Szukamy tego co nas łączy, a nie dzieli –powiedziała dr Ewa Wychorska, dziekan wydziału humanistyczno-ekonomicznego w PWSZ w Suwałkach i już zapowiada kolejne edycje. – Wiosną zorganizujemy podobne wydarzenie, które dotyczyć będzie Ukrainy. A w następnej kolejności Łotwy i Estonii.

W konferencji udział wzięło przeszło setka gości oraz władze i studenci uczelni.

Źródło: rzecznik prasowy PWSZ w Suwałkach
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook