Dodana: 17 luty 2017 14:23

Zmodyfikowana: 20 luty 2017 10:01

Debata "Rolniczy Handel Detaliczny" już w kwietniu

Planowany termin II edycji debaty o rolniczym handlu detalicznym to 26 kwietnia 2017 r. Wzorem roku ubiegłego będą omawiane praktyczne aspekty prowadzenia drobnego przetwórstwa na bazie surowców z własnego gospodarstwa rolnego w oparciu o przepisy, które weszły w życie z początkiem bieżącego roku:

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

- aspekty podatkowe,
- bezpieczeństwo żywności,
- wymogi organizacyjne.

Nasza debata będzie odbywała się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, dodatkowo przewidujemy transmisję na żywo w Internecie, a ponadto zorganizujemy miejsca na terenie województwa, gdzie będzie wyświetlana na żywo. Wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszamy do udziału (wkrótce podamy szczegóły związane z potwierdzaniem uczestnictwa) i zachęcamy do zgłaszania pytań oraz wątpliwości związanych z tematyką debaty.

Na pytania odpowiadać będą eksperci oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych w swoim zakresie za poszczególne obszary tematyczne. Wstępnie przygotowaliśmy następujące zagadnienia związane z rolniczym handlem detalicznym (dalej RHD):

1.    Czy w RHD można wykorzystać domową kuchnię, a jeśli tak to jak w praktyce powinna ona wyglądać?
2.    Czy są ograniczenia rodzajów produktów do wprowadzania w ramach RHD?
3.    Produkcja różnych rodzajów produktów i wymagania sanitarno-higieniczne z tym związane (np. naprzemienny wyrób twarogu oraz produkcja sernika na zimno w tym samym pomieszczeniu).
4.    Czy rolnik może prowadzić jednocześnie sprzedaż bezpośrednią (np. mleko, mięso drobiowe), dostawy bezpośrednie (np. ogórki kiszone) oraz w RHD (szatkowaną kapustę kiszoną oraz ćwikłę z chrzanem)? Gdzie rolnik powinien się zgłosić i jakich procedur rejestracyjnych dokonać (SANEPID, Weterynaria, Urząd Skarbowy)?
5.    Czy prowadząc RHD sprzedaż można odnotować na koniec dnia, czy też po obsłużeniu każdego kolejnego klienta?
6.    Czy odnotowując sprzedaż w ramach RHD, rolnik może równolegle prowadzić np. dostawy bezpośrednie bez stosowania rygoru rejestrowania sprzedaży produktów cieszących się zwolnieniem z PDoF (np. jabłek z własnego sadu sprzedając jednocześnie ocet jabłkowy)?
7.    Czy rolnik może samodzielnie kwalifikować swój rodzaj działalności przetwórczej jako „produkcja przemysłowa” i „produkcja inna niż przemysłowa”?
8.    Obecnie zakłady serowarskie typu MLO mają obowiązek rejestrowania działalności gospodarczej, jednak cieszą się zwolnieniem przedmiotowym z PODoF. Czy w świetle nowych regulacji, rolnik może podjąć swobodną decyzję aby przestawić się na RHD (wówczas nie ma obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, jednakowoż płaci podatek przy przychodach powyżej 20 000 zł)?
9.    Czy w ramach RHD w określonych sytuacjach pojawia się obowiązek stosowania kasy fiskalnej? Jakie są to sytuacje?

Wszelkich aktualizacji tematu dokonywać będziemy na stronie Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Jak wyglądało to w zeszłym roku? Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronie KSOW [TUTAJ] i na Wrotapodlasia.pl [TUTAJ] .

Masz pytania lub pragniesz zgłosić dodatkowe zagadnienia do dyskusji? Prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie 85-66-54-212. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook