Dodana: 4 listopad 2017 08:54

Zmodyfikowana: 4 listopad 2017 08:54

Białystok. Zmiany w rejestracji pojazdów

Od 13 listopada będzie wdrażany ogólnopolski system informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Zmiany w zasadach rejestracji oraz uruchamianie nowego systemu mogą spowodować czasowe utrudnienia dla interesantów rejestrujących pojazdy.

Ilustracja do artykułu 0x0 (5).jpg

System CEPiK 2.0, uruchamiany przez Ministerstwo Cyfryzacji, zmienia zasady dotyczące wprowadzania i udostępniania danych w zakresie rejestracji pojazdów. Od połowy listopada 2017 roku dane do centralnej ewidencji będą wprowadzane przez urzędników w trybie online. To oznacza, że w obecności interesanta, po wprowadzeniu pełnych danych, będzie wymagane zaakceptowanie ich. Następnie będą one przesyłane do ewidencji. Akceptacja umożliwi też wydruk pozwolenia czasowego i decyzji o rejestracji pojazdu. Jeśli dane okażą się niekompletne, rejestracja pojazdu będzie niemożliwa. Każdy, kto będzie chciał zarejestrować pojazd, będzie musiał uzupełnić dane na stacji kontroli pojazdów lub u producenta/importera.  

Zmiany w systemie informatycznym są związane z nowelizacją ustawy: Prawo o ruchu drogowym. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad dostępne dane dotyczące pojazdów będą kompletne. Według nowych przepisów trzeba będzie zapłacić za badania techniczne przed ich przeprowadzeniem. Na wyjątek w tym względzie mogą liczyć przedsiębiorcy zarządzający flotami samochodów. Wynik badań będzie wprowadzany do Centralnej Ewidencji Pojazdów, co pozwoli wyeliminować oszustwa dotyczące badań. Wśród danych w CEPiK znajdą się też te dotyczące zabezpieczeń na pojazdach, np. o zajęciu auta przez organ egzekucyjny lub zabezpieczeniu majątkowym. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz zakłady ubezpieczeniowe będą zobowiązane do przekazywania CEP informacji o istotnych szkodach z wypadków – również z udziałem aut bez ważnego ubezpieczenia. Szkody, które muszą być zgłoszone, dotyczą m.in. elementów nośnych układu jezdnego, hamulcowego i kierowniczego. W efekcie nowelizacji ustawy większe uprawnienia zyska Straż Graniczna, która dotąd nie mogła zatrzymywać dowodów rejestracyjnych pojazdów i czasowych pozwoleń na prowadzenie auta. Ponadto w najbliższej przyszłości producenci i importerzy pojazdów obowiązkowo będą musieli przekazywać dane dotyczące homologacji do elektronicznego katalogu marek i typów pojazdów.

Więcej informacji

za: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook