Dodana: 30 sierpień 2017 08:36

Zmodyfikowana: 30 sierpień 2017 08:36

Wrzesień w Gminie Choroszcz aktywny i kolorowy

Gmina Chroszcz nie zwalnia tempa i, podobnie jak w lipcu i sierpniu, w ramach Festiwalu Wzajemności, oferowała mieszkańcom letnie aktywności, również jesienią zapowiada wiele atrakcji. Wydarzenia o charakterze historycznym, czytanie „Wesela” Wyspiańskiego, zawody sportowe – to tylko niektóre z zaplanowanych na wrzesień imprez. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń

Ilustracja do artykułu Moto-Jam Session_2016.jpg

Choroszcz uczci ofiary II wojny światowej

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Urząd Miejski w Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała” oraz choroskie Centrum Kultury i Sportu serdecznie zapraszają mieszkańców miasta, gminy, społeczność szkolną, przedstawicieli organizacji pozarządowych, OSP, zakładów pracy i wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wydarzenie poświęcone pamięci ofiar totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, oraz przypominające o bohaterskich obrońcach Rzeczypospolitej Polskiej rozpocznie się w piątek 1 września br. o godz. 10.30 na Placu dra Zygmunta Brodowicza w Choroszczy.

W czasie wydarzenia nie zabraknie wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni oraz pamiątkowego zdjęcia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Fotografia, tradycyjnie już, zostanie wykonana przed gmachem Centrum Kultury, gdzie przez dekady mieściły się choroskie szkoły.

***

Klub Gier Planszowych wraca po wakacyjnej przerwie

Już 1 września br. w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy rozpocznie się nowy cykl spotkań Klubu Gier Planszowych i Karcianych. Rozgrywki odbywać się będą w każdy piątek o godz. 17.00. Udział w pojedynkach na wyobraźnię – bezpłatny.

Centrum zaprasza wszystkich, którzy grami planszowymi już się fascynują, a także tych, którzy dopiero chcą rozpocząć tę niezwykłą przygodę z wyobraźnią. Gwarantowana jest dobra zabawa i ciekawie oraz mądrze spędzony czas. Gry planszowe dostarczają wielu emocji, a ponieważ wymagają interakcji z drugim człowiekiem, uczą też umiejętności społecznych: skłaniają do nawiązywania nowych relacji i przyjaźni, uczą jak przestrzegać reguł gry oraz jak radzić sobie z porażką, a także – z wygraną (!). A pożytecznymi „skutkami ubocznymi” udziału w Klubie Gier Planszowych, są wyjście z domu, oderwanie się od smartfona czy komputera. 

M-GCKiS w Choroszczy dysponuje wieloma pasjonującymi grami, które nie zawiodą oczekiwań nawet najbardziej wymagającego gracza. Zapraszamy!

***

Narodowe Czytanie Wesela w Choroszczy  

W sobotę 2 września br. o godz. 11.00 w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu  w Choroszczy rozpocznie się Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania wybitnych dzieł literackich organizowana jest pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Na wszystkich, którzy przybędą na spotkanie z własnym egzemplarzem Wesela, czeka pamiątkowa pieczęć okolicznościowa!

Akcja Narodowego Czytania w Polsce została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas kolejnych edycji czytano dzieła Aleksandra Fredry, Lalkę Bolesława Prusa oraz Trylogię i Quo vadis? Henryka Sienkiewicza. W tym roku wybór padł na Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Dramat w trzech aktach oparto na kanwie wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Dzieło porusza wciąż aktualny temat trudnych relacji społecznych i narodowych przywar. Premiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Dramat Wyspiańskiego został przetłumaczony na ponad 10 języków.

Biblioteka Publiczna w Choroszczy na wspólne Narodowe Czytanie dzieł polskiej klasyki, zaprasza już po raz trzeci. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę 2 września br. w M-GCKiS w Choroszczy o godz. 11.00. Zapraszamy!

***

Od chińczyka do zumby – czyli Sportowy Piknik Rodzinny w Choroszczy

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zapraszają na letnio-jesienny Piknik Rodzinny. Impreza odbędzie się w sobotę 2 września br. przy Kominowym Bajorze w Choroszczy. Wspólne sportowe biesiadowanie na plaży rozpoczniemy o godz. 15.00. Zapraszamy!

Podczas sportowego Pikniku Rodzinnego przy Kominowym Bajorze w Choroszczy zostanie uroczyście otwarta siłownia plenerowa. Uczestnicy będą mogli skorzystać z urządzeń street workout, które są przeznaczone do treningu w przestrzeni miejskiej. Specjalne obiekty umożliwiające wykorzystanie elementów zabudowy miejskiej oraz sprzęty dostosowane do treningów siłowych pozwolą na aktywność fizyczną każdemu mieszkańcowi miasta, bez względu na wiek, czy płeć.

Piknik Rodzinny to doskonała okazja do wypróbowania nowych urządzeń do ćwiczeń i rekreacji, które pojawiły się na zmodernizowanym brzegu Kominowego Bajora. Poza siłownią „pod chmurką”, na plaży będzie można skorzystać z placu zabaw, stołów do szachów, czy plansz do popularnego chińczyka – nie zapomnijmy więc zabrać ze sobą pionków i kostek do gry!

Na uczestników Pikniku Rodzinnego nad Kominowym Bajorem czekać będzie też strefa relaksu, czyli wypoczynek na leżakach plażowych, kurtyna wodna i boisko do siatkówki plażowej.

Bo Piknik Rodzinny to także wiele aktywizujących atrakcji: to oferta rodzinnego, plażowego turnieju piłki siatkowej. Zapisy trzyosobowych drużyn prowadzone będą na terenie imprezy. W każdym zespole powinno grać co najmniej jedno dziecko, maksymalnie w wieku 16 lat. Na każdą rodzinę, która weźmie udział w turnieju, czeka niespodzianka od Burmistrza Choroszczy, a najlepsi zostaną dodatkowo nagrodzeni.

A w pojedynkę, choć w grupie, będzie można oddać się szaleństwu zumby – ćwiczeń prowadzonych przez instruktorkę zumby M-GCKiS – p. Małgorzatę Sokolińską.

Oprócz tego, na uczestników Pikniku będą czekać animacje i zabawy dla dzieci, zaś miłośnicy popularnych planszówek zagrają nie tylko w szachy lub chińczyka, dostępne będą również inne gry takie jak: Taboo, Dixit czy Double. Jeśli któregoś ze sportowców-plażowiczów dopadnie głód, niech się nie martwi – będzie mógł posilić się kiełbaskami z ogniska, a przy pięknej, słonecznej pogodzie, dzieci otrzymają lody dla ochłody!

Modernizacja Kominowego Bajora odbyła się w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Dziś jest jednym z ważniejszych miejsc do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców miasta i gminy Choroszcz oraz odwiedzających gminę gości.

***

3 września Dzień Ogórka w Kruszewie

Burmistrz Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy, Szkoła Podstawowa im. J. Piłsudskiego w Kruszewie, Mieszkańcy wsi Kruszewo, Producenci Ogórków i serów z terenu Gminy Choroszcz, Stowarzyszenie „Kruszewskie Warzywa Herbowe” zapraszają na XVIII Ogólnopolski Dzień Ogórka 3 września br. (niedziela) na terenie Szkoły Podstawowej w Kruszewie.

Regionalne potrawy, wystawcy z rękodziełem, a przede wszystkim kruszewskie ogórki herbowe to niektóre z powodów, dla których na Dzień Ogórka wyczekują miłośnicy folkloru. Jedyne w swoim rodzaju kulinarne święto ogórka od lat zrzesza amatorów tego zielonego warzywa, a także skupia mieszkańców wsi wokół ich naturalnego bogactwa. Narwiański Park Narodowy, na którego terenie leży wieś Kruszewo, jest niezwykle urokliwym miejscem. W tak urzekającym pięknie przyrody odbędzie się XVIII Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie, podczas którego usłyszymy zespoły ludowe: Klepaczanki z Klepacz, Dobrzyniaków z Dobrzyniewa oraz Czarnowiaków z Czarnej Wsi Kościelnej. O dobry humor gości zadba kabaret Gryf, a do tańca zagra zespół 4Ever.

Podczas tegorocznego festynu zostaną rozegrane konkursy m.in. w jedzeniu ogórków na czas, a także mistrzostwa w rzucie ogórkiem. Przybyli goście będą mogli zapatrzyć się w unikatowe produkty garmażeryjne i dekoracyjne, m.in. drewniane figurki rękodzielnicze, ceramikę wprost z najlepszych regionalnych pracowni garncarskich, biżuterię, chleby, miody, warzywa wszelakie, a przede wszystkim pyszne ogórki.

***

Moto-Jam Session w Stajni w weekend 9-10 września!

W weekend 9-10 września br. Stajnia przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy kolejny raz będzie rozbrzmiewała rockowymi improwizacjami. Tradycją lat ubiegłych, zgromadzą się tam muzycy i pasjonaci dobrego brzmienia, by wspólnie dać ponieść się muzycznym i motoryzacyjnym improwizacjom.

Od siedmiu lat muzycy z Choroszczy i okolic spotykają się w końcówce lata w Stajni dawnej fabryki sukna i kortów rodziny Moesów na jam session. Wydarzenie owo to nie tylko improwizowane dźwięki płynące ze sceny, ale przede wszystkim wspólna twórczość, wzajemne inspiracje i wymiana muzycznych i motoryzacyjnych natchnień. Przyjemność ze spotkania czerpią nie tylko muzycy, którzy dają się ponieść dźwiękom, ale również publiczność, ponieważ Moto-Jam Session w Stajni to niepowtarzalna okazja do wysłuchania wyjątkowych, bo powstałych pod wpływem chwili, utworów w wyjątkowo klimatycznym miejscu.

W ubiegłym roku do imprezy przyłączyli się motocykliści, stąd też nazwę spotkania – z Jam Session zmieniono na Moto-Jam Session. W spotkaniu w 2016 roku uczestniczyło prawie sto maszyn.

W tym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników, uruchamiamy bezpłatne pole namiotowe dla motocyklistów, którzy chcą uczestniczyć w całej weekendowej imprezie. Pojazdy będą mogły bezpiecznie czekać na swoich właścicieli na strzeżonym parku maszyn. Rano uczestnicy posilą się śniadaniem. Motocykliści z Choroszczy zorganizują zawody i konkurencje, które uatrakcyjnią zlot.

Tegoroczna edycja Moto-Jam Session w Stajni w Choroszczy jest wyjątkowa. Stajnia, tętniąca w czasach fabryki Moesów kopytami koni pociągowych, stanie się miejscem spotkania dwóch pasji: miłośników muzyki i jazdy motocyklem, zaryczą silniki, zagrzmią gitary, zadudnią bębny i zahuczą konie mechaniczne!

Program Moto-Jam Session w Choroszczy:

 

Sobota, 9 września

14:00 – początek rejestracji uczestników/otwarcie parku maszyn i pola namiotowego

17:00 – otwarcie Moto-Jam Session w Stajni

18:00-2:00 koncerty zespół rockowych, jam session, konkursy

21:00 – zamknięcie parku maszyn

20:00-3:00 moto-ognisko

 

Niedziela, 10 września

7:00 – otwarcie parku maszyn

9:00-11:00 moto-śniadanie

12:00 – zakończenie i pożegnanie gości

13:00 – zamknięcie pola namiotowego

 

 

źródło: UM Choroszcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook