Dodana: 1 marzec 2019 12:26

Zmodyfikowana: 2 marzec 2019 16:49

Pogadajmy o książkach, czyli kolejne spotkanie klubu Ex Libris

Podczas najbliższego spotkania w Klubie Czytelniczym Ex Libris uczestnicy rozmawiać będą o dwóch książkach: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy – laureata ubiegłorocznej Nike i tomie poezji „Martwiątka” Keannetha Penna w tłumaczeniu Krzysztofa Puławskiego – nominowanego do nagrody Wiesława Kazaneckiego w 2018 r. Krzysztof Puławski spotka się osobiście z miłośnikami literatury. Organizatorzy gwarantują swobodną atmosferę rozmów przy kawie i herbacie. Będzie też okazja do wygrania nagród książkowych w mini konkursach związanych z tematem spotkania.

Ilustracja do artykułu desk-1148994_960_720.jpg

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy to pożegnanie z matką, która umarła a przede wszystkim opowieść o tym co buduje naszą tożsamość, wyjątkowość, co ma wpływ na nasz rozwój i podejmowane przez nas decyzje.  Każdy przedmiot, który gromadzimy, którego używamy posiada swoją historię, określa nas, nawet jeśli wydaje  bez znaczenia. Nawet jeśli wybieramy go pozornie z przypadku, to też coś o nas mówi.

Tę książkę przeczytać warto. Przeczytać, zatrzymać się i zastanowić. Czasem spojrzeć w siebie, czasem rozejrzeć się wokół. Potem coś zrobić… Żyć dalej, ale może odrobinę bardziej uważniej.

 

„Martwiątka” Keannetha Penna to książka, którą ułożył i przetłumaczył Krzysztof Puławski, wydana w białostockiej kolekcji filologicznej przez Instytut Filologii Polskiej UwB. Co zawiera ten wyjątkowy tomik? „Martwiątka oraz dwa tuziny innych mniej lub bardziej zabawnych wierszyków o umieraniu, ginięciu, obumieraniu, rozpadzie, zawijaniu się, kopaniu w kalendarz, odwalaniu kity, niebycie, nicości, nieistnieniu, a także paru innych sprawach”.  Fascynująca i pełna tajemnic jest też biografia Keannetha Penna, który nie należy- jak czytamy we Wstępie - do autorów należycie przyswojonych polszczyźnie. Warto go poznać. Dlatego między innymi warto przyjść na spotkanie w Ex Librisie.

 

Ideą Klubu Ex Libris jest promowanie czytelnictwa wartościowej literatury.
- W tym roku stawiamy na regionalną poezję i na spotkania klubowe zapraszać będziemy poetów.  Zależy nam na integracji wielopokoleniowej wokół wartościowych utworów literackich – mówi Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski -  Wierzymy, że literatura - ambitna, oryginalna, głęboko osadzona w historii i obyczajowości naszego regionu - jest szansą na międzypokoleniowy dialog. 
Moderatorami spotkania są  Bożena Bednarek i Dominik Sołowiej ze Stowarzyszenia Szukamy Polski.

 

Spotykanie już  5 marca o 18.00  w restauracji-galerii „Kwestia Czasu” , Białystok, Plac NZS 1 (budynek UwB).
Wstęp wolny.

 

Organizatorem Klubu Czytelniczego Ex Libris jest Stowarzyszenie Szukamy Polski a  partnerami Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Patronat medialny –  Polskie Radio Białystok i portal podlaskisenior.pl

 

źródło: Stowarzyszenie Szukamy Polski

fot.pixabay

facebook