Dodana: 1 październik 2018 13:38

Zmodyfikowana: 1 październik 2018 13:38

Matka Natura - Biała – nowy mural w Białymstoku

W ramach V edycji Festiwalu “Lumo Bjalistoko” kolejny raz wyłoniła się Matka Natura- Biała. Na budynku przy ul. Zwierzynieckiej 5, powstał nowy mural.

Ilustracja do artykułu mural.jpg

To Matka Natura w nowym wydaniu. Ukryta gdzieś w środku miasta, drzemiąca w jego zakamarkach, często pod powierzchnią, dba o niezbędną do życia wodę. Znajdziemy ją pod korzeniami drzew, którym daje życiodajną energię i w liściach, które rozwijają się dzięki jej sile. Coraz trudniej jej dbać o zachowanie równowagi w naturze.  Powstała w tej edycji grafika tworzy harmonijną kompozycję z otoczeniem, nie jest oderwana od przestrzeni, w której powstała, wtapia się w okolicę.

Twórcy mają nadzieję, że dzięki dobraniu barw i subtelnie zarysowanej sylwetce w naturalny sposób stanie się zintegrowanym elementem krajobrazu. W tej samej konwencji powstał w 2017 r. pierwowzór tegorocznej Matki Natury, mural  przy ul. Konopnickiej 12C. Obydwa projekty stworzyła lokalna artystka Magdalena Talmon, wykonał M. Ceirowski, a całą realizację pilotował Damian Dworakowski. 

– W tym roku chcieliśmy zaprezentować nowe oblicze Matki Natury i kontynuować cykl rozpoczęty w zeszłym roku – mówi Damian Dworakowski, dyrektor Festiwalu. – Chcieliśmy stworzyć kolejną pracę wpisującą się otoczenie, pozwalającą na odkrycie przez przechodniów i kierowców, a także chwilę refleksji. Staramy się bowiem tworzyć nie tylko w centrum, ale także na osiedlach. Przykładem jest zeszłoroczna Matka Natura, ale też chociażby mural "Zimorodek i motyle" na Nowym Mieście. Chcieliśmy również uzupełnić ul. Zwierzyniecką kolejnym muralem, tak, aby powstała tam galeria street-artowa.  Kolejna odsłona interdyscyplinarnego Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy "Lumo Bjalistoko" już 5 i 6 października. Warto wybrać się w tych dniach do centrum Białegostoku i zobaczyć, jak światło w połączeniu z różnego rodzaju sztuką może zmienić przestrzeń i wywołać emocje. Warto też przyjechać do stolicy Podlasia specjalnie na Festiwal – to jedyne takie wieczory w roku. Więcej o Festiwalu na facebook.com/lumobjalistoko lub www.lumobjalistoko.pl  

 Mural V edycji Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy "Lumo Bjalistoko": - tytuł: Matka Natura - Biała - projekt: Magdalena Talmon - wykonanie: M. Ceirowski - produkcja:  Damian Dworakowski - lokalizacja: ul. Zwierzyniecka 5, Białystok - współrzędne GPS: 53.120481, 23.148520 - współrzędne Google Maps: https://goo.gl/maps/AJdC9wh5Mky.

materiał od organizatorów

facebook