Dodana: 21 luty 2019 14:48

Zmodyfikowana: 21 luty 2019 14:48

Łyski z nagrodą w Konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”

Sołectwo Łyski, jako jedyne z Podlaskiego, znalazło się w gronie 15 najlepszych w Polsce. Pokonało ponad 100 podobnych społeczności lokalnych.

Ilustracja do artykułu Łyski nagrodzone w Konkursie Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa (1).jpg

Sołectwo zostały wyróżnione „Za realizację najciekawszego projektu sfinansowanego ze środków funduszu sołeckiego pt.: Stworzenie międzypokoleniowej przestrzeni rekreacyjno-sportowej w centrum wsi Łyski”.

Chodzi tu o kompleks, na który składają się świetlica wiejska (w której działa przedszkole, klub sportowca, a także znajduje się tam mini-sala konferencyjna z zapleczem kuchennym i magazynkiem), a także boisko z trybunami, plac zabaw i siłownia zewnętrzna, parking i miejsca pamięci.

– Przed rozpoczęciem tworzenia tego miejsca budynek świetlicy był bardzo zniszczony, wręcz nie nadawał się do użytku – wspomina obecny sołtys wsi Łyski Lech Makal. – Na placu zabaw stały trzy bardzo stare i zdewastowane urządzenia. Mieszkańcy nie mieli miejsca do spotkań, a lokalne przedszkole – zaplecza do bezpiecznych zabaw dzieci na świeżym powietrzu.

Dzięki środkom z funduszu sołeckiego, a także pracy mieszkańców powstało miejsce, które dziś szeroko służy ludziom: w świetlicy organizowane są uroczystości rodzinne, spotkania wiejskie, a także znalazły tu swoje miejsce lokalne grupy nieformalne i stowarzyszenia. Klub sportowy i boisko służą miejscowej amatorskiej drużynie sportowej do treningów oraz do rozgrywania meczy ligi gminnej w piłkę nożną, rokrocznie w zawodach bierze udział ok. 150 osób.

Podsumowanie Konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” odbyło się podczas lutowej konferencji „Wiejska Polska. Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej” w Nadarzynie, w trakcie Centralnych Targów Rolniczych.

 

Źródło: UM/KSS, opr. ms

Zdjęcia: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, UM Choroszcz, Sołectwo Łyski

facebook