Dodana: 11 sierpień 2017 11:11

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2017 11:17

Jarmark Dominikański już 13 sierpnia 2017 w Choroszczy

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zapraszają na XXVIII Jarmark Dominikański. W niedzielę 13 sierpnia 2017 roku od 11.00 w Choroszczy, w parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych, na wszystkich będzie czekać moc atrakcji.

Ilustracja do artykułu baner prostokat Jarmark Dominikański 2017.jpg

Tradycyjnie już, przestrzeń Jarmarku podzielona będzie na strefy: Jarmarku, Rozrywki, Sportu i Rekreacji, Jeździecką, Moto-Retro i OSP oraz Gastronomiczną. W każdej z nich, o każdej porze każdy znajdzie coś dla siebie.

Organizatorzy zapraszają miłośników wyrobów rękodzielniczych, folkloru, tradycyjnego jadła, a także miłośników ekologii. Stałym elementem Jarmarku jest wystawa Moto-Retro. Fanów muzyki uraczą swoją twórczością zespoły folklorystyczne, kapele disco, a niekwestionowaną gwiazdą wieczoru będą „Kobranocka” i „Róże Europy”.  

Czym jeszcze XXVIII Jarmark Dominikański nas zaskoczy i zaciekawi? O tym przekonajmy się zapoznając się z programem imprezy.

O Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy

Jarmark Dominikański w Choroszczy to rokroczna jednodniowa plenerowa impreza rozrywkowa z koncertami, wystawami plenerowymi, strefami zabaw dla dzieci, sportu, sztuki, zabytkowych pojazdów i dziesiątkami kramów. Jarmark Dominikański w Choroszczy organizowany jest przez Gminę Choroszcz i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w pierwsze niedziele sierpnia, w okolicach imienin Dominika. Impreza od 1990 odbywa się w parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych przy ul. Pałacowej w Choroszczy.

Historia Jarmarków Dominikańskich  w Choroszczy (XVII-XX w.)

Nie byłoby w Choroszczy Jarmarku Dominikańskiego bez dominikanów. Zakonników sprowadził do miasteczka w 1654 roku wojewoda trocki Mikołaj Stefan Pac herbu Gozdawa. Dominikanie dysponowali klasztorem z 12 celami, opiekowali się sanktuarium Matki Bożej, prowadzili przyklasztorną szkołę i, zgodnie z dominikańską dewizą zakonną:„Laudare, Benedicere, Praedicare”, chwalili, błogosławili i głosili. Bez wątpienia znakomite okoliczności do pracy kaznodziejskiej stwarzał dominikanom doroczny odpust na św. Dominika oraz towarzyszący mu jarmark, zapełniający uliczki ludnej już wówczas, bogatej w sklepy i browary Choroszczy, dziś kojarzonej z Podlasiem, a wówczas należącej do ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Nie zostały dotąd odnalezione archiwalia pozwalające na precyzyjne określenie, ile jarmarków dominikańskich odbyło się w Choroszczy przed czasami III RP. Możemy wnioskować, że do czasu zamknięcia w 1832 roku klasztoru przez władze carskie, w ramach represji za udział choroszczan w powstaniu listopadowym, odbyło się maksymalnie 177-178 jarmarków. Nie wiemy, czy po 1832 roku wydarzenie próbowało trwać i dodawać w smutnych latach zaborów koloru staremu, lokowanemu na prawie magdeburskim w 1507 roku miastu na Horodnianką.

Dekady mijały, w 1840 roku na dobre zagościła w Choroszczy fabryka włókiennicza rodziny Moesów. Miasteczko szybko się rozwijało. Dziewięćdziesiąt lat później, w 1930 roku, miejsce zrujnowanej w 1915 roku przez wycofujące się wojska carskie fabryki zajął istniejący do dziś szpital psychiatryczny. Letnia rezydencja Branickich z połowy XVIII wieku na odbudowę ze zniszczeń I wojny światowej czekała do lat 1969-1973. Powstało wówczas Muzeum Wnętrz Pałacowych współtworzące Muzeum Podlaskie.

Muzeum Wnętrz Pałacowych szybko zyskało sławę perły Choroszczy, a otaczający je park z roku na rok powracał do kształtu z lat świetności.

Jarmark Dominikański współcześnie

Pierwszy jarmark w nowej, odnowionej formie odbył się w niedzielę 5 sierpnia 1990 roku. Początki były trudne – jak wspominają dawni organizatorzy wydarzenia. Wczesnym niedzielnym rankiem kilku społeczników uprzątnęło betonowy placyk przed dawnym pałacykiem Branickich. Zaimprowizowaną estradę tworzyły połączone ze sobą dwie przyczepy ciągnikowe. Była to próba organizacji większej imprezy, w nowej rzeczywistości politycznej, po zmianach, jakie zaistniały wówczas w Polsce. Sześć straganów i „mobilna” scena przyciągnęły jednak tłumy. Jarmark Dominikański na trwale wpisał się w kulturalno-rozrywkowy krajobraz Choroszczy i Podlasia. Przyczyniły się do tego gwiazdy – a tych wystąpiło dotąd na Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy aż 24.

oprac. WJC/M-GCKiS/UM

PROGRAM XXVIII JARMARKU DOMINIKAŃSKIEGO CHOROSZCZ 2017

Strefa Jarmarku (teren parku)

10:00-19:00 – Stoiska z regionalnymi potrawami, wyrobami rzemieślniczymi;
 pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji

11:00-17:00 EkoStrefa Dziecka – spektakl „Śmieciosztuka” oraz animacje, warsztaty, konkursy

12:00-18:00 Rodzinna strefa bez % – animacje, zabawy, konkursy, dmuchane budowle

 

Strefa Rozrywki (duża scena)

15:30 Klepaczanki /folklor/

16:00 Miami /disco/

17:00 Junior /disco/

18:00 Oldstyle /rock/

19:00 EkoGAG – rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród

19:30 Kobranocka /rock/

21:00 Róże Europy /rock/

22:30 Zakończenie Jarmarku

 

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Złotorii

11:00 Msza święta polowa przy pomniku Nieznanego Żołnierza z 1920 roku (Złotoria Piaski)

 

21:00 Róże Europy /rock/

22:30 Zakończenie Jarmarku

 

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Złotorii

11:00 Msza święta polowa przy pomniku Nieznanego Żołnierza z 1920 roku (Złotoria Piaski)

12:00 Przemówienia okolicznościowe

12.30 Apel Pamięci

12.40 Złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku

13.00 Rekonstrukcja bitwy z 1920 r. – pokaz grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego

Ważne: pomiędzy Jarmarkiem a uroczystościami w Złotorii będzie kursował bezpłatny autobus

Patronat medialny: „Gazeta w Choroszczy”, Twoja Telewizja Regionalna, Radio „Eska”, „Głos Choroszczy”

A oto jak XXVIII Jarmark Dominikański 2017 roku w Choroszczy przedstawia się w szczegółach:

STREFA JARMARKU (teren Parku)

10:00-19:00 – Stoiska z regionalnymi potrawami, wyrobami rzemieślniczymi, pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji – sprzedawcy wszelkiego rodzaju asortymentu od lat nie zawodzą i tłumnie przybywają uświetniać Jarmark Dominikański w Choroszczy swoimi wyrobami i produktami. Nie zabraknie ich także w tym roku.

facebook