Dodana: 22 wrzesień 2018 17:12

Zmodyfikowana: 22 wrzesień 2018 17:12

Folkowe Zachęty w Łomży - radosna potańcówka rodem z Kielecczyzny

W sobotnie popołudnie, 22 września, w Łomży odbędą się warsztaty tańca tradycyjnego, prowadzone przez Grzegorza Ajdackiego- tancerza, nauczyciela, badacza wiejskich tańców i zabaw. Grzegorz Ajdacki opracował własną metodę nauczania, opartą na indywidualnym podejściu do uczestników. - Niejednokrotnie zastanawiałem się, jak uczono tańczyć dwa pokolenia wstecz czy wcześniej, gdy muzyka miejscowa dominowała w lokalnych społecznościach. Nasłuchałem się o nauce na mostkach (że były drewniane, świetnie się na nich tańczyło, a muzyka niosła się po wodzie) i podobnych historii, ale dość szybko do mnie dotarło, że czynniki czysto techniczne, jak podłoga czy jakość dźwięku, są właściwie nieistotne. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z człowiekiem - opowiada Ajdacki w wywiadzie dla Akademii Kolberga).

Ilustracja do artykułu 180904142554.png

23 września, w niedzielę, zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych na warsztaty rękodzieła i potańcówkę. Motywem przewodnim zajęć plastycznych będzie wycinanka i kwiaty z bibuły, czyli tradycyjne, wiejskie dekoracje chat z przełomu XIX i XX wieku.

Potańcówkę łączoną z nauką tańca poprowadzą członkowie kapeli Tęgie Chłopy. Zespół kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa.

Zapowiada się energetycznie, bo Tęgie Chłopy - jak o sobie piszą - chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” - jak to się ponoć zdarzało na dawnych zabawach.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu  w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  „Kultura Interwencje 2018”.

facebook