Dodana: 29 sierpień 2017 08:17

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2017 08:17

Filharmonicy Łomżyńscy na jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu w Giżycku

Owacjami na stojąco i wieloma bisami zakończył się koncert finałowy jubileuszowego 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Filharmonicy Łomżyńscy pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego wraz ze znakomitymi solistami: Karoliną Kuklińską (mezzosopran) i Stanisławem Kukiem (skrzypce) wystąpili w niedzielny wieczór 27 sierpnia 2017 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Giżycku.

Ilustracja do artykułu IMG_0099.JPG

Łomżyńska Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego występuje na koncertach wieńczących Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Giżycku od wielu lat. W tym roku jako soliści wystąpili: Karolina Kuklińska, solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, laureatka wielu konkursów wokalnych oraz Stanisław Kuk, koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, który koncertuje nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie - występuje gościnnie jako koncertmistrz Międzynarodowej Orkiestry Festiwalowej w Berlinie.

 

Wieczorem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Giżycku zabrzmiały perły muzyki klasycznej z „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Latem” z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego, a także najpiękniejsze arie operowe i pieśni.
Nie zabrakło utworów polskich, wykonano m.in. Pieśni Kurpiowskie Stanisława Moryty.  Warto dodać, że Pieśni Kurpiowskie Stanisława Moryty wraz z innymi dziełami kompozytora znalazły się na płycie nagranej przez Łomżyńskich Filharmoników, a która otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Fryderyk 2017.

 

Gorąca jak co roku publiczność zgromadzona w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Giżycku po brawurowym wykonaniu żywiołowej „Orawy” Wojciecha Kilara pożegnała artystów burzą oklasków, Łomżyńscy Filharmonicy bisowali aż dwukrotnie. Na koniec koncertu Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Giżycku, Pan Jerzy Piekarski, zaprosił Łomżyńską Filharmonię do Giżycka na kolejną, 41. edycję Festiwalu.

 

Koncert w Giżycku uwieńczył pracowity weekend Łomżyńskich Filharmoników. W sobotę 26 sierpnia 2017 FKWL wystąpiła na VIII Letnim Festiwalu Muzycznym w Kutnie, a w niedzielę 27 sierpnia 2017 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy.

 

źródło: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

oprac.ak

facebook