Dodana: 18 sierpień 2018 17:37

Zmodyfikowana: 18 sierpień 2018 17:37

Biała Czysta Kulturalna / Kultura nad rzeką Białą

Pomysłodawcy projektu Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców zapraszają na koncert i potańcówkę na rzece Białej, organizowane w ramach cyklu wydarzeń pod nazwą „Kultura nad rzeką Białą”. 18 sierpnia (sobota) 2018 o godzinie 20.00 na scenie na rzece Białej obok bulwarów przy ulicy Włókienniczej 22 (za budynkiem ośrodka Telewizji Polskiej w Białymstoku) wystąpi Paweł Szamburski w duecie z Pawłem Szpurą.

Ilustracja do artykułu Pawel_Szamburski.jpg

Paweł Szamburski (ur. W 1980 r. w Warszawie) to klarnecista, kompozytor, improwizator, animator kultury. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Wraz z Maciem Morettim w 2004 roku powołali do życia wydawnictwo płytowe Lado ABC oraz Stowarzyszenie Kulturalne Lado – środowisko, którego konsekwentna trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. Współtworzy kilka ważnych zespołów dzisiejszej sceny improwizowanej, w tym powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet klarnetowy Ircha - Trzaska/Górczyński/Szamburski/Zimpel (ich album „Zikaron Lefany” w 2012 roku został uznany płytą roku w rankingu krytyków portalu Jazzarium.pl). Wraz z Raphaelem Rogińskim, Michałem Górczyńskim i Pawłem Szpurą Szamburski tworzy kwartet Cukunft - jedną z pierwszych formacji sceny nazywanej dziś nową muzyką żydowską. Był liderem i współzałożycielem takich formacji jak – Horny Trees (grupa badaczy puszczy dźwiękowej), Meritum, Tupika, prowadził także autorski cykl imprez z muzyką improwizowaną „Djazzpora”. Artysta zrealizował również projekt solowy „Ceratitis Capitata”, w którym bazuje na wątkach wielkich religii basenu Morza Śródziemnego. Artysta wykorzystując odniesienia, motywy melodyczne, a także ekspresję i ornamentykę chórów prawosławnych, muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego, starał się odnaleźć ich rdzenne podobieństwa oraz głęboką muzyczną i duchową spójność. Jednym z najważniejszych muzycznych projektów Szamburskiego jest duet Sza/Za stworzony ze skrzypkiem Patrykiem Zakrockim. Muzycy od lat prowadzą wspólne poszukiwania u styku muzyki i obrazu, tworząc oprawy do filmów, spektakli teatralnych i tanecznych. Duet odbył m.in. trasę po USA grając muzykę do wczesnych etiud filmowych Romana Polańskiego - SzaZa plays Polański. W poszerzonym składzie Sza/Za/Ze, z perkusistą Hubertem Zemlerem zespół przygotował program oparty o prace pionierów filmu eksperymentalnego w Polsce - Stefana i Franciszki Themersonów. W 2009 roku wraz z projektem SzaZa zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i od Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Szamburski został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja 2009) – nagrodą „Sacem“ za najlepszą muzykę filmową. Paweł Szamburski komponował muzykę do spektakli teatralnych min. P. Miśkiewicza, P. Cieplaka, K. Globisza, M. Libery, L. Bzdyla oraz Teatru Dada von Bzdülow.

 

Szamburskiemu na scenie towarzyszyć będzie Paweł Szpura - perkusista. Jego styl gry zakorzeniony jest w muzyce lat 60 i 70; jego rytmika wyłania się z rozmaitych, niekiedy bardzo odległych tradycji muzycznych: rocka, free jazzu, muzyki arabskiej, afrykańskiej, tureckiej czy rumuńskiej. Szpura jest muzykiem wszechstronnym i poszukującym. Angażuje się w nietypowe projekty, np. Pilokatabaza z Hubertem Zemlerem, tworzył zespoły Cukunft i Wovoka u boku Raphaela Rogińskiego czy Hera z Wacławem Zimplem, aktualnie gra w zespole Lotto wspólnie z Majkiem Majkowskim i Łukaszem Rychlickim. Z Pawłem Szamburskim zna się z zespołu Cukunft i gra razem z nim w różnych projektach muzycznych.

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook