Dodana: 12 kwiecień 2019 21:39

Zmodyfikowana: 12 kwiecień 2019 21:57

W Podlaskie na dwóch kółkach – w Supraślu odbyło się rozpoczęcie sezonu rowerowego na szlaku Green Velo

Przebiega przez pięć województw, pięć parków narodowych, piętnaście krajobrazowych, mierząc niemal dwa tysiące kilometrów – Green Velo to najdłuższy spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce. W piątek (12 kwietnia) granice Supraśla na rowerze przekroczył marszałek województwa Artur Kosicki, inaugurując w ten sposób sezon rowerowy na szlaku i zachęcając do prowadzenia aktywnego stylu życia.

Ilustracja do artykułu IMG_5772.jpg

Marszałek przyjechał do Supraśla wraz z grupą rowerzystów (w tym z organizacji Grupa Szalonych Rowerzystów), którzy dystans z Białegostoku pokonali właśnie szlakiem Green Velo.

- Wrażenia z przejażdżki wspaniałe, widoki z estakady są przepiękne – marszałek Kosicki zachwalał walory trasy tuż po przyjeździe do Supraśla.

Rozmawiając z dziennikarzami podkreślał wyjątkowość szlaku Green Velo.

- Liczy ok. dwóch tysięcy kilometrów, w tym kilkaset wiodących wśród przepięknych zakątków województwa podlaskiego, pokazując wspaniałe oblicze naszego regionu, jego wielokulturowość. Powinniśmy się tym chwalić i zachęcać turystów do przyjazdu w nasze strony – motywował.

Przekonywał też do uprawiania sportu, prowadzenia zdrowego, aktywnego stylu życia, które na przykładzie Green Velo może przy okazji sprzyjać poznawaniu zabytków, czy miejsc wyjątkowych przyrodniczo.

Inauguracji sezonu rowerowego w Supraślu towarzyszył szereg atrakcji. To m.in. kapsuła 5D promująca Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, spacer w alkogoglach, konkurs wiedzy o przepisach ruchu drogowego, loteria, prezentacja pojazdu egzaminacyjnego.

Uczestnicy korzystali z wiadomości i materiałów na stoiskach promocyjno-informacyjnych urzędu marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Imprezie towarzyszyło Miasteczko Radia ZET i ROMET, w którym znalazła się m.in. strefa ruchu drogowego dla dzieci, rowerowy rejon rywalizacji oraz strefa Radia ZET z fotobudką i kołem fortuny.

Nie zabrakło podlaskich policjantów, którzy znakowali rowery, prezentowali radiowóz, pokazywali na symulatorze zderzeń, jakie siły działają na pasażerów aut podczas wypadków. Bo jak jeździć - czy to rowerem, czy samochodem - to tylko bezpiecznie.

- Obecnie realizujemy projekt profilaktyczny na terenie całego kraju pod hasłem „Na jednośladzie do celu” oraz „Na drodze patrz i słuchaj”. Prosimy, żeby podczas jazdy zachować uwagę, ostrożność, by każdy z nas był odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drodze bez względu na to jaką rolę w ruchu drogowym pełni: czy pieszego, czy rowerzysty, czy to kierowcy – tłumaczyła Aneta Łukowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Województwa Policji w Białymstoku.

Uczestnikami supraskiej imprezy byli w większości pasjonaci „dwóch kółek”. Wśród nich Ryszard Piwowarczyk, mieszkaniec Supraśla i zapalony rowerzysta.

- Na rowerze jeżdżę od lat dziecięcych. Na dwóch kółkach objeździłem całą Polskę północno-wschodnią, województwa: podlaskie lubelskie i warmińsko-mazurskie. I powiem jedno. Od kiedy powstał Szlak Green Velo, wrosła liczba rowerzystów odwiedzających nasz region.

Oby tak dalej.

ms

facebook