Dodana: 6 sierpień 2017 12:16

Zmodyfikowana: 6 sierpień 2017 12:16

V edycja 500 kajaków – największy spływ kajakowy na Bugu, Podlasiu, w Polsce

Malownicze, nadbużańskie tereny i możliwość aktywnego wypoczynku na jednej z ostatnich, nieuregulowanych rzek w Polsce, już czterokrotnie przyciągnęły do Drohiczyna setki miłośników kajakarstwa. Spływ 500 kajaków jest obecnie wydarzeniem sportowo-rekreacyjnym znanym w całym kraju. Propozycją nie tylko dla doświadczonych kajakarzy, ale również dla tych, którzy dopiero postanowili sprawdzić się w tej formie aktywności.

Ilustracja do artykułu _DSC6634.jpg

W tym roku spływ odbędzie się już po raz piaty i wzorem ubiegłorocznego został zaplanowany na dwa dni. W sobotę, 5 sierpnia, o 12.00, uczestnicy spływu opuszczą Drohiczyn i popłyną do miejscowości Granne. Wieczorem, przy Centrum Turystycznym w Grannem zaplanowana jest biesiada z ogniskiem, występem zespołu Stara Kuźnia i możliwością spróbowania potraw kuchni regionalnej. Dla osób które wybrały jednodniowy wariant spływu będzie to atrakcyjne zakończenie dnia pełnego sportowych wrażeń, dla tych, którzy będą kontynuować spływ 6 sierpnia, możliwość regeneracji sił przed kolejnym odcinkiem z Grannego do mostu w miejscowości Nur.

W spływie weźmie udział ponad 600 osób około 340 załóg kajakowych z całej polski, będą również uczestnicy z zagranicy m.in. z Białorusi, Ukrainy, Belgii czy Nowej Zelandii.    

Spływ „500 kajaków” po raz pierwszy został zorganizowany w 2013 roku jako jedna z imprez promujących 500-lecie województwa podlaskiego. Wtedy też, z historycznej stolicy Podlasia, wystartowała rekordowa liczba 232 załóg kajakowych, a Polski Związek Kajakowy nagrodził inicjatywę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie tytułem największego spływu kajakowego w Polsce. W roku 2015 impreza, głosami czytelników portalu Podlasie.24 i słuchaczy Radia Podlasie, została uznana za wydarzenie sportowe 2015 roku w plebiscycie TOP REGIONU.

Impreza została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Podlaskiego, Polski Związek Kajakowy, Polską Organizację Turystyczną oraz Podlaską Regionalna Organizację Turystyczną.

***

Warto dodać, że w Drohiczynie funkcjonuje  jedyne w Polsce Muzeum Kajaków. Istnieje od 2013 roku. Wśród setki eksponatów znajduje się dwadzieścia kajaków – najstarsze pamiętają  lata 50-te i 60- te ubiegłego XX w.

W Muzeum można też obejrzeć zdjęcia zwiazane ze sportem kajakowym -  m.in. spływów organizowanych w naszym regionie. 
Niedawno Muzeum odwiedził Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski

źródło: Miejsko Gminny Ośrodka Kultury w Drohiczynie

facebook