Dodana: 25 marzec 2019 15:09

Zmodyfikowana: 25 marzec 2019 15:31

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Wiżajny najlepsze w regionie

Poznaliśmy zwycięzców etapu wojewódzkiego XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W piątek (22 marca) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleniewie spotkały się trzy czteroosobowe drużyny, reprezentujące poszczególne parki krajobrazowe naszego regionu. Bezkonkurencyjna okazała się ekipa z Wiżajn i to oni będą reprezentować Podlaskie w finale ogólnopolskim.

Zwycięska drużyna z Wiżajn (5 osób) prezentuje dyplomy.

Rywalizowały trzy drużyny

Suwalski Park Krajobrazowy (SPK) reprezentowała drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej (PKPK) – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce i Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi (ŁPKDN) – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy. Drużyny te zostały wyłonione w wyniku przeprowadzenia wcześniejszych eliminacji spośród 123 uczniów z 12 szkół województwa podlaskiego.

Dwa etapy konkursu

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszej części uczestnicy konkursu rozwiązywali test, obejmujący zagadnienia przyrodniczo-ekologiczne oraz wiedzę na temat parków krajobrazowych województwa podlaskiego. Natomiast w drugim etapie na podstawie zdjęć rozpoznawali chronione gatunki roślin i zwierząt. Zadania te były wykonywane indywidualnie, zaś o wyniku drużyny decydowała łączna suma punktów zdobyta przez poszczególnych jej członków.

Zwycięskie Wiżajny

Zwycięską drużyną okazała się ekipa z Publicznego Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Wiżajnach, w składzie: Martyna Karmiłowicz, Oliwia Jurewicz, Lidia Rudziewicz i Ewelina Wilk. One też reprezentować będą nasze województwo w finale ogólnopolskim w czerwcu br. na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Najwyższy indywidualny wynik w konkursie osiągnęła Lidia Rudziewicz – również z Wiżajn. Do konkursu drużynę przygotowywała nauczycielka Bożena Głosek.


Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” realizowany jest przez Suwalski Park Krajobrazowy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

facebook