Dodana: 24 wrzesień 2015 08:31

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2015 08:31

Kanał Augustowski wśród siedmiu cudów Polski

Czytelnicy National Geographic Traveler wybrali 7 nowych cudów Polski. Zwycięzcą 5. Edycji plebiscytu został Pałac Potockich. Wśród zwycięzców znalazł się także Kanał Augustowski. Na 16 nominowanych do tytułu obiektów znalazł się na siódmej pozycji.

Ilustracja do artykułu 1280px-Poland_Augustowski_Canal_-_Perkuc_lock.jpg

Właśnie zakończyliśmy 5. edycję plebiscytu, w którym Czytelnicy Travelera wybrali kolejne cuda Polski. Jak widać rodacy cały czas doceniają niezwykłe, czasem zupełnie nieznane miejsca w naszym kraju! Całą redakcją gratulujemy Pałacowi Potockich, który zdobył główną nagrodę, całej siódemce, ale też wszystkim nominowanym, którzy dzielnie walczyli do ostatniej chwili. My szukamy dalej i już niedługo znowu ruszamy w Polskę, aby znaleźć kolejne wyjątkowe miejsca. Bo Polska jest najfajniejsza, pamiętajcie o tym! - skomentowała redaktor naczelna Travelera, Martyna Wojciechowska.

W 5. edycji plebiscytu nominowanych było 16 miejsc, z których czytelnicy, w głosowaniu internetowym, wybrali finałową siódemkę. Wśród oddających głosy kapituła konkursu  wybierze dwie osoby, które wygrają zatankowanego Fiata 500X na tydzień, z pełnym bakiem paliwa . Dodatkowo do 50 osób trafi książka Martyny Wojciechowskiej Automaniaczka.

Wyniki zostaną opublikowane na łamach listopadowego numeru National Geographic Traveler, który ukaże się 23 października.


***
Kanał Augustowski od 2007 r. jest Pomnikiem Historii pretendującym do wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Powodem budowy Kanału Augustowskiego były pruskie restrykcje celne uniemożliwiające spławianie polskich towarów Wisłą do Gdańska. 


Lista laureatów


1. miejsce – Pałac Potockich (Lubelskie/Radzyń Podlaski) – 28,58%

2. miejsce – Żywe Muzeum Porcelany (Świętokrzyskie/Ćmielów) – 11,24%

3. miejsce – Kościół Pokoju (Dolnośląskie/Świdnica) – 10,42%

4. miejsce – Filharmonia (Zachodniopomorskie/Szczecin) – 8,67%

5. miejsce – Rzeczpospolita ptasia (Lubuskie/Park Narodowy Ujście Warty) – 7,15%

6. miejsce – Chełmno (Kujawsko Pomorskie/Chełmno) – 6,99%

7. miejsce – Kanał Augustowski (Podlaskie) – 6,66%

fot.:wikipedia.pl 

facebook