Dodana: 5 sierpień 2016 09:43

Zmodyfikowana: 5 sierpień 2016 09:43

Podlascy olimpijczycy otrzymali stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego

Dzisiaj rozpoczynają się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. W kadrze Polski liczącej 245 sportowców jest 14 reprezentantów województwa podlaskiego. Jedenastu sportowców, którzy spełnili wymogi formalne, m.in. mieszkają na terenie naszego województwa, otrzymało stypendium Marszałka w wysokości 4 tys. zł. Zostały przyznane też dwa stypendia w tej samej wysokości dwojgu paraolimpijczykom.

Ilustracja do artykułu 5103_licwinko_(26028744821).jpg

Pełna lista stypendystów Marszałka Województwa podlaskiego znajduję się w załączniku poniżej.


Reprezentanci Podlaskiego mają w tym roku duże szanse medalowe, jedną z naszych największych nadziei medalowych jest kamila Lićwinko, była halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż.

Dzisiaj oficjalne rozpoczęcie Igrzysk - Rio 2016. Reprezentacja Polski została już oficjalnie powitana w wiosce olimpijskiej w Rio de Janeiro, a na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga. W uroczystości wzięli udział m.in. siatkarze, ciężarowcy i bokserzy.

Zwyczaj jest taki, że szefowa misji, w tym wypadku Marzenna Koszewska, przekazuje merowi wioski podziękowanie i drobny prezent, a on przyjmuje reprezentację.

"W prezencie przekazałam mapę świata z polskimi symbolami olimpijskimi. W zamian otrzymaliśmy figurkę w kształcie logo igrzysk z napisem Rio 2016" - powiedziała Koszewska.

Oprócz Polaków, w trwającej około 40 minut ceremonii w tzw. strefie międzynarodowej (ogólnie dostępnej dla dziennikarzy), okraszonej widowiskiem artystycznym, uczestniczyli sportowcy, trenerzy i działacze m.in. z Bośni i Hercegowiny, Gwinei i Węgier. Flagi tych krajów zatrzepotały w czwartkowe popołudnie na masztach obok biało-czerwonej.

"Jest pięknie. Cieszę się tymi igrzyskami jak małe dziecko. Wszystko mi się podoba" - promieniała optymizmem szablistka Aleksandra Socha.

Z uśmiechem, choć trochę przez łzy, opowiadała o problemach Koszewska.

"Nadal nie jest wszystko tak, jak powinno. Najważniejsze, że już mamy wodę, ale np. nocą giną nam... łóżka. Wieczorem wchodzimy do apartamentów, by sprawdzić, czy wszystko gotowe na przyjazd kolejnej grupy i wszystko jest. Rano nagle nie ma" - relacjonowała.

Ceremonia otwarcia igrzysk rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę o godz. 1.00 czasu polskiego. Odbędzie się na słynnym piłkarskim stadionie Maracana.

Na podstawie: kurier.pap.pl
http://kurier.pap.pl/depesza/167144/Reprezentacja-Polski-oficjalnie-powitana-w-wiosce-olimpijskiej-w-Rio-de-Janeiro-

Fot.: wikipedia

 

Pliki do pobrania

facebook