Dodana: 17 sierpień 2017 09:36

Zmodyfikowana: 17 sierpień 2017 09:36

Żeglarskie rodzeństwo Eryk i Kinga Martynko z Suwałk zostali Mistrzami Świata w klasie CADET

Od 5 do 11 sierpnia 2017 r. w miejscowości Bruinisse w Holandii odbyły się żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie CADET. Brały w niej udział dwie załogi z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego „Grot” w Suwałkach.

Ilustracja do artykułu 1.jpg

Udział w 12 wyścigach rozegranych przez 64 najlepsze załogi na świecie wyłonił najlepszych żeglarzy na całym świecie. Okazało się, że są nimi mieszkańcy Podlasia – Eryk i Kinga Martynko. Rodzeństwo tworzące jedną załogę wygrało całe regaty i wróciło do domu ze złotem i tytułami Mistrzów Świata!

Druga załoga w składzie Julia Hościłowicz i Julia Kundzicz zajęła wysokie 6 miejsce, co stanowiło jednocześnie najlepszy wynik wśród załóg żeńskich.

Wynik suwalskiego teamu jest najlepszym wynikiem sportowym w ponad czterdziestoletniej historii Klubu i młodzieżowego szkolenia żeglarzy w Suwałkach. Złoty medal i druga załoga w pierwszej dziesiątce – tego jeszcze nie było.

Eryk Martynko może pochwalić się również tytułem Mistrza Polski w klasyfikacji chłopców, zdobytym w  roku  2013 (z Maciejem Chmielewskim), 2015 (z Piotrem Topolskim)i 2016 (z Kingą Martynko). Tytułem Mistrza Polski w klasyfikacji dziewcząt, zdobytym w 2016r może pochwalić się również Julia Hościłowicz.

Dzisiaj (17 sierpnia) zawodnicy rozpoczynają Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Zegrzu. Potrwa ona do 20 sierpnia. Celem załogi żeńskiej jest obrona tytułu Mistrza Polski, zaś aktualni Mistrzowie Świata chcą obronić tytuł Mistrza Polski po raz trzeci z rzędu, co dotychczas w tej klasie nikomu się nie udało.

Trzymajmy więc kciuki za naszych mistrzów.

facebook