Dodana: 28 listopad 2018 13:42

Zmodyfikowana: 28 listopad 2018 13:42

Wystawa Polacy na Igrzyskach Paraolimpijskich „Od Rio do Tokio”

Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START” Białystok wspólnie z Departamentem Edukacji Sportu i Turystyki zaprasza na Wystawę Polacy na Igrzyskach Paraolimpijskich „Od Rio do Tokio” autorstwa Roberta Szaj.

Ilustracja do artykułu Wystawa Polacy na Igrzyskach Paraolimpijskich  (4).jpg

Wystawa prezentuje największe sukcesy polskiego sportu paraolimpijskiego ostatnich lat. Na zdjęciach można znaleźć podlaskich paraolimpijczyków w osobach Krzysztofa Smorszczewskiego –pchnięcie kulą oraz Joannę Mendak – pływanie. Ze względu na ograniczenia logistyczne, nie udało nam się zaprezentować wszystkich medalistów igrzysk paraolimpijskich. Liczymy jednak na to, że wystawa ta stanie się impulsem do tego, by wspierać polskich sportowców z niepełnosprawnościami na każdych zawodach, na których odnoszą sukcesy i promują Polskę na Świecie.

Lata 90, to dynamiczny rozwój sporu paraolimpijskiego. Po powstaniu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, przyszedł czas na integrację ruchów olimpijskich i paraolimpijskich. W 1992 roku pierwszy raz na tych samych obiektach sportowych, na których wcześniej o medale walczyli olimpijczycy, zorganizowano zarówno V Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Tignes-Albertville we Francji oraz IX Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Barcelonie.

Obecna organizacja igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich zajmują się te same komitety organizacyjne. Ogromny sukces medialny i komercyjny XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie wyznaczył nowe standardy i nowe cele dla światowego ruchu paraolimpijskiego.

Polscy paraolimpijczycy to utrwalona marka w światowym sporcie. Nasi lekkoatleci, szermierze, tenisiści stołowi czy pływacy zawsze odnoszą spektakularne sukcesy na międzynarodowych arenach sportowych.

Natalia Partyka, polska tenisistka stołowa, na igrzyskach paraolimpijskich niepokonana od 2004 roku, jest jedyna sportsmenką na świecie, która wzięła udział zarówno w igrzyskach olimpijskich, jak i paraolimpijskich w Pekinie, Londynie i Rio Janeiro.

Na historyczny dorobek polskich paraolimpijczyków składa się 775 medali, w tym 730 zdobytych podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich oraz 45 medali zdobytych podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

facebook