Dodana: 23 kwiecień 2017 07:04

Zmodyfikowana: 23 kwiecień 2017 07:04

W ostatnim meczu zasadniczej części sezonu Jagiellonia Białystok wygrała w Gliwicach z Piastem 1:0

Jedyną bramkę zdobył Cillian Sheridan. Wygrana oznacza, że "Żółto-Czerwoni" zakończyli zmagania na 1. miejscu i z niego przystąpią do zmagań w fazie play-off.

Jagiellonia wyjechała do Gliwic mocno osłabiona. Poza Kostą Vassiljevem wypadli Piotr Tomasik oraz Przemysław Frankowski. W tej sytuacji trener Michał Probierz dokonał małej rewolucji względem spotkania z Cracovią. W pierwszej "jedenastce" białostoczan doszło do aż czterech zmian. Na boisku pojawili się Guti, Marek Wasiluk, Dmytro Chomczenowski oraz Taras Romanczuk.

Pierwsze chwile meczu w Gliwicach nie zwiastowały wielkich emocji. Do 13. minuty kibice obecni na trybunach stadionu przy Okrzei czekali na pierwszy strzał. Sygnał do ataku dał Gerard Badia, jednak jego uderzenie nie sprawiło większych problemów Marianowi Kelemenowi.

O ile brakowało składnych akcji, o tyle dwie drużyny zacięcie walczyły o przewagę w środku pola. W efekcie nie brakowało ostrych starć, chociaż sędzia Tomasz Musiał ani razu nie sięgnął do kieszeni z kartonikami.

W końcu pojawiły się również emocje czysto piłkarskie. Jako pierwsi znak do ataku dali zawodnicy Piasta. W 22. minucie przed polem kanym Jagi piłkę przyjmował Michał Masłowski i mierzonym uderzeniem minimalnie chybił.

180 sekund później nie pomylił się już Cillian Sheridan. Akcję na prawej stronie zainicjował Dmytro Chomczenowski. Ukrainiec posłał długi cross w pole karne Piasta. Tam skutecznie zapracował były duet z Omonii Nikozja. Najpierw przytomnie główkował Ivan Runje, a pięknym strzałem głową popisał się Irlandczyk. Co ciekawe, była to pierwsza bramka rosłego napastnika zdobyta tą częścią ciała po transferze do Białegostoku.

Strzelony gol dodał animuszu Jagiellończykom, którzy ruszyli na rywala, niestety w kolejnych akcjach brakowało nam szczęścia i precyzji przy ostatnim podaniu. Jeszcze w końcówce akcję miał Michał Masłowski. Były pomocnik warszawskiej Legii zdecydował się na strzał przewrotką, ale nieznacznie chybił i to białostoczanie schodzili na przerwę z jednobramkową przewagą.

W drugiej połowie odważniej do ataku ruszył Piast. Pierwszą groźną okazję do zdobycia bramki stworzył w 53. minucie Łukasz Sekulski, jednak napastnik wypożyczony z Jagiellonii został zatrzymany przez kapitalnie dysponowanego Mariana Kelemena. Po chwili białostoczanie odpowiedzieli akcją Cilliana Sheridana, jednak strzał Irlandczyka został wybity przez Jakuba Szmatułę.

Gorąco w naszym polu karnym zaczęło się robić w ostatnim kwadransie. Najpierw Marian Kelemen zatrzymał Michala Papadopulosa, a po chwili obronił uderzenie Sedlara. W 78. minucie kolejną świetną okazję miał Michał Masłowski, ale i tym razem górą z tego pojedynku wyszedł były reprezentant Słowacji.

Końcówka meczu była bardzo dramatyczna dla Marka Wasiluka, który doznał kontuzji kolana po starciu z Gerardem Badią i został zniesiony na noszach. Jego miejsce zajął Łukasz Burliga. Były defensor Wisły Kraków wrócił do gry po czerwonej kartce, którą otrzymał w Szczecinie.

Ostatnie minuty przypominały Roller Coaster. Najpierw Michał Masłowski uderzył w poprzeczkę, a po chwili dobrą okazję do podwyższenia prowadzenia zmarnował Cillian Sheridan. Finalnie to Jagiellonia wygrała w Gliwicach 1:0 i kończy zasadniczą część sezonu na 1. miejscu w Lotto Ekstraklasie.

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)
gol: Sheridan 25'
żółta kartka: Adam Mójta

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła - Bartosz Szeliga (40' Marcin Pietrowski), Aleksandar Sedlar, Hebert, Adam Mójta - Patrik Mraz (56' Michal Papadopulos), Radosław Murawski, Martin Bukata, Michał Masłowski - Gerard Badia, Łukasz Sekulski (67' Maciej Jankowski)

ławka rezerwowych: Dobrivoj Rusov, Maciej Jankowski, Uros Korun, Marcin Pietrowski, Sasa Żivec, Stojan Vranjes, Michal Papadopulos

trener: Dariusz Wdowczyk

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen – Ziggy Gordon, Ivan Runje, Guti, Marek Wasiluk (82' Łukasz Burliga) – Rafał Grzyb (59' Arvydas Novikovas), Jacek Góralski – Fiodor Cernych, Dmytro Chomczenowski, Taras Romanczuk – Cillian Sheridan.

Rezerwowi: Damian Węglarz, Jonatan Straus, Łukasz Burliga, Arvydas Novikovas, Damian Szymański, Dawid Szymonowicz, Przemysław Mystkowski.