Dodana: 11 kwiecień 2019 07:05

Zmodyfikowana: 11 kwiecień 2019 07:05

Tykocin debiutuje na Maratonach Kresowych

Już w najbliższą niedzielę Międzynarodowe Maratony Kresowe wystartują po raz pierwszy w historii w Tykocinie. Trudno uwierzyć, że dzieje się to dopiero w jedenastym sezonie największego cyklu rowerowego Polski Wschodniej. Wiele wskazuje, że będzie to szlagierowy maraton MTB.

Grupa rowerzystów na linii mety.

Tykocin można bez zbytniej przesady można określić mianem perły Podlaskiego. “Miasto bajeczka” – tak mawiała o nim Agnieszka Osiecka. Niezwykłą urodę miasteczko zawdzięcza malowniczemu położeniu nad Narwią, na obszarze pomiędzy dwoma parkami narodowymi: narwiańskim i biebrzańskim. Przez Tykocin przebiega Podlaski Szlak Bociani. Znajdujący się nieopodal Dworek Pentowo otrzymał w 2001 roku tytuł Europejskiej Wioski Bocianiej. Na terenie kompleksu znajduje się kilkadziesiąt gniazd oraz dwie wieże obserwacyjne. Rowerzyści coraz częściej odwiedzają Tykocin za sprawą Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Zwiedzanie miasta turyści rozpoczynają zazwyczaj od Placu Stefana Czarnieckiego, z pamiątkowym monumentem poświęconym hetmanowi z 1763 r. Przy placu znajduje się barokowy kościół Trójcy Przenajświętszej wybudowany w latach 1740-1750, a także inne zabytki, m.in. Alumnat wzniesiony w XVII wieku jako przytułek i szpital dlażołnierzy weteranów. Inne zabytki, które obowiązkowo trzeba odwiedzić w Tykocinie to: Wielka Synagoga z 1642 roku, dawny Klasztor Bernardynów i oczywiście Zamek w Tykocinie. Zamek przygotował dla zawodników dystansu Mini wyjątkową atrakcję w postaci bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem dla pierwszych trzydziestu zawodników tego wyścigu.

Jednak nie tylko walory turystyczne decydują o wyjątkowej atrakcyjności Maratonu Kresowego w Tykocinie. Także trasa pod względem sportowym powinna usatysfakcjonować zawodników. Została ona poprowadzona w bardzo atrakcyjnym krajobrazowo i przyrodniczo Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Narwi, na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego. Początek jest płaski, ale po wjeździe na tereny leśne kolarzy czeka kilka serii odcinków interwałowych. Ostatnie kilometry wyścigu będą prowadziły wśród malowniczych łąk nad brzegami Narwi. Po przeprawie po jazie na drugą stronę rzeki pozostanie już tylko długi finisz z metą na zabytkowym Placu Czarnieckiego.

Wyścig odbywa się przy wsparciu Miasta Tykocin oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami są: sklepy rowerowe Peleton, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe, Garmin, marka Liv, Nord Auto Białystok oraz HurtowniaZabawek.pl.

Więcej informacji na stronie Maratony Kresowe - link do strony

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook