Dodana: 12 wrzesień 2018 08:04

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2018 08:04

Piłka nożna. Nowe Piekuty - mały klub z wielkimi marzeniami

W sezonie 2018/2019 SPR Nowe Piekuty będzie rywalizować w II lidze, w grupie III. Jak się okazuje, klub z powiatu wysokomazowieckiego, będzie jedyną wiejską drużyną w tych rozgrywkach.

Ilustracja do artykułu małe piekuty.jpg

W historii II ligi piłki ręcznej mężczyzn zdarzały się sporadyczne sytuacje uczestnictwa klubów z małych miejscowości (poniżej 1000 mieszkańców), ale chyba nigdy z aż tak małej. Nawet najstarsi kibice nie pamiętają, by II liga posiadała w swojej obsadzie zespół z niewielkiej miejscowości jak Nowe Piekuty. Ba! Zbudowanej w dużej mierze z rolników i bracowników branży rolniczej.

Aby przybliżyć ten mały fenomen z jakim mamy do czynienia, przedstawiamy poniżej analizę liczby mieszkańców poszczególnych miejscowości, z których wywodzą się grupowi rywale SPR-u.

KS Warszawianka Warszawa - Warszawa - 1 765 000
AZS AWF Warszawa - Warszawa - 1 765 000
UKS Anilana Łódź - Łódź - 700 000
AZS UMCS Lublin - Lublin - 340 000
Bestios Białystok - Białystok - 300 000
SPR Handball Płock - Płock - 120 000
MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – Piotrków Trybunalski – 72 000
SPR Pabiks Pabianice - Pabianice - 66 000
UKS Olimpia Biała Podlaska - Biała Podlaska - 60 000
UMKS Trójka Ostrołęka - Ostrołęka - 52 000
KSPR Azoty II Puławy - Puławy - 50 000
KKS Włókniarz Aleksandrów Łódzki - Aleksandrów Łódzki - 21 000
TS Siemiatycze - Siemiatycze - 15 000
UMKS Orlęta Zwoleń - Zwoleń - 8 200
KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka - Dąbrowa Białostocka - 6 140
SPR Nowe Piekuty - 240

SPR Nowe Piekuty jest zespołem zbudowanym na peryferiach sportowej mapy Polski. Zarząd klubu wielokrotnie podkreślał, że ten fakt niesie za sobą wiele problemów:

- brak w powiecie wysokomazowieckim infrastruktury sportowej odpowiedniej dla rozgrywek ligowych i treningów,

- problemy finansowe związane z relatywnie małą ilością potencjalnych sponsorów, gotowych długoterminowo wspierać działalność Stowarzyszenia i działającego przy nim klubu (przypomnijmy, że SPR Nowe Piekuty posiada aż cztery sekcje: młodzik, junior młodszy, junior i senior),

- niewielkie zasoby kadrowe, umożliwiające funkcjonowanie klubu na wysokim poziomie.

Historia SPR-u jest dość prosta - grupa sympatyków piłki ręcznej podjęła decyzję o utworzeniu własnej drużyny. Początkowo zupełnie amatorskiej. Przy wsparciu lokalnych samorządów - Urzędu Gminy Nowe Piekuty reprezentowanego przez Wójta Marka Kaczyńskiego i Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem na czele z Bogdanem Zielińskim oraz firm z branży rolniczej, stworzono coś wyjątkowego. Pomoc okazała także Dyrektor ZSCKR w Rudce - Halina Leszczyńska, która udostępniła halę sportową, gdzie zespół może trenować i rozgrywać swoje mecze. To wszystko pozwoliło podjąć dalekosiężne plany, których celem był awans do II ligi, co zespół z Nowych Piekut zrealizował.

Należy także zwrócić uwagę, jak dużym zainteresowaniem cieszą się mecze SPR-u. Przyjezdni rywale wielokrotnie podkreślali, że mamy dodatkowego zawodnika w postaci kibiców. Dzięki nim, rozgrywane mecze mają niesamowitą atmosferę i oprawę, a co za tym idzie, niesamowite emocje sportowe.

 

facebook