Dodana: 12 maj 2018 17:50

Zmodyfikowana: 13 maj 2018 11:38

Pierwszy dzień 6. PKO Białystok Półmaratonu za nami

Tradycyjnie, od 6 lat PKO Białystok Półmaraton na jeden z majowych weekendów zmienia Białystok w biegową stolicę wschodniej Polski. W sobotę (12 maja) odbyły się pierwsze biegi towarzyszące - bieg śniadaniowy oraz biegi dzieci.

Ilustracja do artykułu DSC_8177.JPG

BIEG ŚNIADANIOWY I REKORDOWY JUNIOR CITY RUN

Sobotnie biegowe poranki tradycyjnie od kilku już lat zaczynają się od Biegu Śniadaniowego. Nie inaczej było dziś. O godzinie 9:00 ponad 500 osób wystartowało spod Pałacu Branickich, by w biegu pozbawionym sportowej rywalizacji i z uśmiechem na twarzy pokonać dystans 4 km i ulicami Białegostoku dotrzeć na Stadion Miejski, gdzie czekało na nich – jak wskazuje nazwa – śniadanie.

Po porannym rozruchu przyszedł jednak czas na pierwszą rywalizację i Junior City Run – biegi dzieci. W tym roku w tej formule wystartowała rekordowa liczba uczestników, a pakiety wyprzedano na kilka tygodni przed startem wydarzenia. Przed godziną 14:00 Rynek Kościuszki w Białymstoku zapełnił się grupą 1000 młody ludzi, którzy w zależności od kategorii wiekowej startowali na dystansach 100m, 600m i 1000m. Organizatorzy by zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo podczas startu, w uwagi na rekordową liczbę startujących, musieli podzielić poszczególne kategorie na mniejsze grupy.

„Rosnące zainteresowanie organizowanymi przez nas biegami dziecięcymi pokazuje, że najmłodsi garną się do biegania. Często naśladują swoich rodziców, którzy na drugi dzień sami stają na starcie połówki albo biegu na dystansie 5 km. W tym ich pierwszym kontakcie z rywalizacją nie możemy dopuścić do jakichkolwiek rozczarowań. Dlatego w tych biegach każdy jest zwycięzcą. Aż serce rośnie, gdy widzimy tych młodych biegaczy i ich radość z aktywności fizycznej. Postaramy się w przyszłym roku zwiększyć limit miejsc na biegi dla dzieci”– powiedział Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Każdy z młodych uczestników po dobiegnięciu na metę otrzymał zasłużony medal.


NIEDZIELNY PROGRAM DNIA

Bieg Śniadaniowy i biegi dzieci są jedynie wstępem do jutrzejszego święta biegaczy. Biegowa niedziela rozpocznie się o poranku. Start biegu towarzyszącego City Run 5km odbędzie się o godzinie 9:00 spod Pałacu Branickich. Godzinę później z tego samego miejsca wystartuje główny bieg weekendu, PKO Białystok Półmaraton, którego 6 edycja jest rekordową pod wieloma względami. Wystartują w niej bowiem reprezentacji 20 krajów świata w tym m.in. Bahrajnu, Japonii, Kenii, Stanów Zjednoczonych czy Tanzanii. To także kolejna edycja z rzędu notująca wzrost liczby startujących zawodników. Przypomnijmy, na starcie ubiegłorocznej edycji w poszczególnych biegach udział wzięło – 900 osób w ramach Junior City Run, 631 osób w ramach City Run 5km oraz 2634 osoby w Półmaratonie. W chwili obecnej, na kilka dni przed startem swój udział zgłosiło 1000 osób do Junior City Run, 1000 osób do City Run 5km oraz 3600 osób do Półmaratonu! W sumie to 5600 biegaczy!

Limity na biegi towarzyszące wyczerpały się już jakiś czas temu. Nadal jednak można zapisać się do startu w Półmaratonie. Na chętnych organizatorzy czekają w biurze zawodów w niedzielę od godziny 7:30.

 

NAGRODY I KLASYFIKACJE

Organizatorzy przewidzieli nagrody dla zwycięzców różnych klasyfikacji i kategorii m.in.: generalnej kobiet i mężczyzn, najszybszego Polaka, najszybszego białostoczanina, najstarszej zawodniczki i zawodnika. Są także przygotowani na pobicie rekordu trasy, który w klasyfikacji mężczyzn wynosi -1:05:04, a kobiet – 1:13:32.

W ramach Półmaratonu odbędą się także: Akademickie mistrzostwa w Półmaratonie, Otwarte mistrzostwa służb mundurowych w Półmaratonie, Otwarte mistrzostwa Przedsiębiorców i ludzi biznesu, Klasyfikacja drużynowa.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Przypominamy o utrudnieniach w ruchu pojazdów na ulicach miasta, które w uwagi na trwający bieg mogą wystąpić w niedzielę. Na poniższej mapie wyszczególniono ulice, które w określonych porach zostaną zamknięte i następnie otwarte. Możecie także skorzystać z bezpłatnej aplikacji Yanosik, która w czasie rzeczywistym pokaże wam alternatywne drogi dojazdu w wybranym przez was kierunku.

facebook