Dodana: 14 kwiecień 2019 22:34

Zmodyfikowana: 14 kwiecień 2019 22:34

Kros w Supraślu, czyli Akademickie Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych

Niestabilna nawierzchnia, zmiany rytmu biegu, zakręty, podbiegi i kałuże - biegi przełajowe mają swoją specyfikę i spore grono entuzjastów. Sześciuset z nich wystartowało w sobotę (13 kwietnia) w Akademickich Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych w Supraślu. Zawody objęte patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego otworzył Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Ilustracja do artykułu DSC_6112.JPG

Organizowane cyklicznie mistrzostwa gromadzą czołówkę biegaczy z całej Polski. Marszałek Malinowski zwracając się do zawodników turnieju podkreślał wagę zdrowego i aktywnego trybu życia oraz życzył wszystkim powodzenia.

Życzenia na pewno się przydały, bo biegi przełajowe to niełatwa konkurencja, doskonały trening i sprawdzian ogólnej siły i sprawności, a bodaj najważniejszym jego elementem jest rywalizacja z... samym sobą, swoimi ograniczeniami i słabościami.

Tę walką tym razem podjęło aż 600 zawodniczek i zawodników z 60 uczelni z całego kraju.

- Cieszymy się bardzo bo to o 20% więcej niż w ubiegłym roku, a zatem był to dla nas i zaszczyt, i wyzwanie – podkreślił Mirosław Broniewicz, prezes Klubu Środowiskowego AZS Województwa Podlaskiego oraz Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Białostockiej, organizatorów Mistrzostw.

W tegorocznych zawodach kobiety zmierzyły się w rywalizacji na 3 km i 6 km, zaś mężczyźni na dystansach liczących 4,5 km oraz 9 km.

W biegu mężczyzn na trasie 4,5 km zwyciężył Szymon Dorożyński z Politechniki Opolskiej. Za nim uplasowali się Dariusz Nowakowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Mateusz Kondej z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Na dystansie 9 km najlepsi okazali się Robert Głowala z Politechniki Łódzkiej, Szymon Topolnicki z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Bartosz Jarczok z z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Wśród kobiet w krótszym 3-kilometrowym biegu zwyciężyła Eliza Megger z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dystansując drugą Sylwię Indekę z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i trzecią Katarzynę Rutkowską z Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku.

Pierwsza na mecie po przebiegnięciu dłuższego 6-kilometrowego dystansu była Angelika Mach z Uniwersytetu Warszawskiego. Drugie i trzecie miejsce na podium w tym biegu zajęły Patrycja Kapała z Politechniki Śląskiej zw Gliwicach i Sylwia Ślęzak z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wśród uczelni na trzech pierwszych miejscach uplasowały się: Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Zawody zostały rozegrane na szlakach rekreacyjno-sportowych Uroczyska Glinki. To znana część Puszczy Knyszyńskiej, położona na skraju Supraśla, na której odbywają się biegi narciarskie (np. Bieg Hubala) oraz imprezy związane z narciarstwem biegowym.

ms, zdjęcia: Wojeciech Wasilewski