Dodana: 3 grudzień 2018 08:53

Zmodyfikowana: 3 grudzień 2018 08:53

Jagiellonia Białystok pokonała Arkę Gdynia 3:1

W piątkowy mroźny wieczór Jagiellonia Białystok pokonała przy ul. Słonecznej Arkę Gdynia 3:1 i umocniła się na podium LOTTO Ekstraklasy. Dwa gole dla Żółto-Czerwonych strzelił w tym spotkaniu Karol Świderski, a jednego dołożył Arvydas Novikovas.

W piątkowy mroźny wieczór przy Słonecznej Jaga walczyła o to, aby nie stracić dystansu do prowadzącej w tabeli Lechii Gdańsk, która chwilę wcześniej odniosła piąte zwycięstwo z rzędu. W meczu z Arką Gdynia, która dwa wygrała wysoko dwa ostatnie spotkania z Miedzią Legnica (4:0) i Wisłą Kraków (4:1), trener Ireneusz Mamrot nie mógł jednak skorzystać z kilku ważnych zawodników. Zawieszony za kartki był Guilherme, a z powodu kontuzji pauzowali Przemysław Frankowski, Bartosz Kwiecień i Jakub Wójcicki. Wobec tego szansę gry od pierwszej minuty otrzymali Bodvar Bodvarsson oraz Cillian Sheridan.

Choć spotkanie rozpoczęło się od celnego, choć zbyt lekkiego strzału głową Karola Świderskiego, na emocje musieliśmy czekać aż niespełna pół godziny. Wtedy to po zagraniu Świdra świetnej sytuacji nie wykorzystał Cillian Sheridan, który spudłował z pięciu metrów. Arka odpowiedziała okazją Luki Zarandii, który z kilku metrów nie potrafił zaskoczyć Mariana Kelemena.

W kolejnych minutach to Jaga zmuszała do interwencji Pavelsa Steinborsa. Łotysz najpierw kapitalnie wyciągnął techniczne uderzenie z 20 metrów Martina Pospisila, a następnie pewnie radził sobie z kolejnymi próbami Łukasza Burligi oraz wspomnianego wcześniej Pospisila, przez co do przerwy mieliśmy w Białymstoku bezbramkowy remis.

Druga część spotkania rozpoczęła się od kolejnych interwencji Steinborsa, który odbijał piłkę po uderzeniu Arvydasa Novikovasa, a także strzale głową jednego z Jagiellończyków po rzucie rożnym. W 51. minucie jednak spory błąd przytrafił się Ivanowi Runje. Chorwatowi w naszym polu karnym piłkę zabrał Michał Janota i w sytuacji sam na sam pokonał Mariana Kelemena, otwierając wynik meczu.

Żółto-Czerwoni po pięciu minutach mogli doprowadzić do wyrównania. Tym razem oko w oko z Pavelsem Steinborsem stanął Arvydas Novikovas, jednak płaski strzał Litwina minimalnie minął bramkę gości.

Co nie udało się Arvydasowi, powiodło się chwilę później Karolowi Świderskiemu. Świder w 58. minucie otrzymał piłkę 18 metrów od  bramki rywali, precyzyjnym technicznym strzałem pokonał Steinborsa i było 1:1.

Nie minęło kilka minut, a młodzieżowy reprezentant Polski dołożył drugie trafienie. Świderski tym razem wykorzystał dokładne dośrodkowanie z rzutu rożnego Marko Poletanovicia i uderzeniem głową z bliskiej odległości sprawił, że tym razem to Jagiellonia była na jednobramkowym prowadzeniu.

Żółto-Czerwoni od tego momentu kontrolowali przebieg meczu. Niezłą sytuację miał Arvydas Novikovas, który po kontrataku uderzył w boczną siatkę. Mieliśmy też dużą kontrowersję. Jeden z zawodników Arki zablokował ręką strzał z dystansu Martina Pospisila, ale w przeciwieństwie do zeszłotygodniowego meczu z Lechią karnego ani interwencji VAR nie było.

W 83. minucie gry było już „po meczu”, gdy skuteczną kontrę wyprowadził wprowadzony z ławki rezerwowych Patryk Klimala, a Arvydas Novikovas kąśliwym strzałem zza pola karnego pokonał Pavelsa Steinborsa, podwyższając wynik na 3:1.

W samej końcówce jeszcze świetnej sytuacji do zmniejszenia strat nie wykorzystał Maciej Jankowski, a już w doliczonym czasie gry czerwoną kartką za brutalny faul na Marcusie da Silvie został ukarany Roman Bezjak.

Wynik już się jednak nie zmienił. Jagiellonia Białystok pewnie pokonała Arkę Gdynia 3:1 i nie straciła dystansu do prowadzącej Lechii Gdańsk. We wtorek oba zespoły spotkają się ponownie, ale już w Gdyni i w rozgrywkach o Puchar Polski.