Dodana: 12 maj 2018 13:09

Zmodyfikowana: 12 maj 2018 13:09

Białystok biega już po raz szósty. Ze wsparciem Zarządu Województwa Podlaskiego

PKO Białystok Półmaraton na dobre zagościł już w sportowych kalendarzach mieszkańców naszego regionu, ale nie tylko. W najbliższy weekend – 12 i 13 maja Białystok już po raz szósty zamieni się w ogólnopolską stolicę sportu – swój przyjazd zapowiedzieli czołowi biegacze z Polski, ale i z 20 krajów świata, w tym reprezentant olimpijski z Bahrajnu.

Ilustracja do artykułu 6. Polmaraton Bialystok (4).jpeg

Jak zapowiadają organizatorzy – tegoroczna edycja białostockiego półmaratonu będzie rekordowa pod każdym względem. Zapisy na starty dla najmłodszych zostały zamknięte już dwa tygodnie temu – choć w tym roku liczbę najmłodszych uczestników zwiększono do 1000. Podobnie jest i ze startem na 5 km – w tym wypadku też lista uczestników jest już zamknięta, a pula 1000 dostępnych numerów startowych wyczerpana.

Do sztandarowego biegu na 21 km swój akces zgłosiło 3,5 tysiąca biegaczy (to także rekord), nie tylko z Polski, ale m.in. Japonii, Tanzanii, a nawet Bahrajnu (swój udział zapowiedział reprezentant olimpijski w Rio z tego kraju). Rywalizacja zapowiada się niezwykle emocjonująco, bo organizatorzy przewidzieli specjalną premię za pokonanie trasy z rekordowym wynikiem, który teraz wynosi 1 godz. 5 min.

I na półmaraton można się jeszcze zapisać – ale już nie przez Internet, a jedynie w specjalnych punktach, które od piątku do niedzieli będą rozmieszczone na dziedzińcu Pałacu Branickich.

- Już teraz na liście startowej znajduje się 5,5 tysiąca biegaczy. Najwięcej ze wszystkich edycji, ale po pierwszej – kiedy wystartowało 600 biegaczy - każdy kolejny rok był dla nas rekordowy – mówi Grzegorz Kuczyński, Dyrektor 6. PKO Białystok Półmaratonu, Prezes Fundacji Białystok Biega. – Bardzo cieszymy się, że w naszą imprezę zaangażował się i Zarząd Województwa Podlaskiego. Jak policzyliśmy, w tym roku przyjedzie do nas ponad trzy tysiące biegaczy spoza naszego regionu. Oni wszyscy przyjadą tu z rodzinami i spędzą w Podlaskiem 3-4 dni - więc to naprawdę świetna impreza promocyjna.

O tym, że tak jest, przekonany jest także Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

– Nareszcie dołączamy się do grona tych, co chcą wspierać dobre przedsięwzięcia – podkreśla wicemarszałek Maciej Żywno. – W Białymstoku jest to 6. PKO Białystok Półmaraton, a w Szelmencie Hero Run. Nie mam wątpliwości, że w takie wydarzenia warto się angażować, ponieważ nie tylko bardzo pozytywnie wpływają na wizerunek naszego regionu, ale też promują zdrowy styl życia wśród naszych mieszkańców.

I to tych od najmłodszych do nieco starszych. 6. Półmaraton Białystok to bowiem przede wszystkim niedzielny bieg na koronnym dystansie ponad 21 km, ale i cieszące się coraz większą popularnością dystanse na 5 km, oraz biegi dla dzieci.

Trasa tegorocznego półmaratonu – także w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – będzie miała wyjątkowy przebieg. Tradycyjnie start nastąpi spod Pałacu Branickich, a potem - po raz pierwszy w historii - uczestnicy pobiegną Aleją Józefa Piłsudskiego, stamtąd do parku w Zwierzyńcu, po czym z górki ul. Świętojańską do mety na Rynku Kościuszki. TRASA 

Także 13 maja wystartują zawodnicy na 5 km. Start nastąpi tradycyjnie z dziedzińca Pałacu Branickich, by ulicą Branickiego pokonać pierwsze 2,5 km. Ulica Lipowa poprowadzi do mety na urokliwym Rynku Kościuszki tuż obok Ratusza. TRASA na 5 km

Najmłodsi wystartują zaś w sobotę, 12 maja. Wszystkie biegi - 100m, 600m i 1 km - będą miały start przy ul. Sienkiewicza (przy Rynku Kościuszki). Meta wszystkich biegów będzie na Rynku Kościuszki, przy Ratuszu.

Szczegółowy plan startów:

bieg na 100 m – godz. 14:00

bieg na 600 m – godz. 14:30

bieg na 1000 m – godz. 15:00


Przeczytaj też: Utrudnienia drogowe w zw. z 6. PKO Białystok Półmaratonem

Więcej: http://bialystokpolmaraton.pl/ 

facebook