Komunikat organizacyjny XX szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej
I. CEL ZAWODÓW:
- Popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży oraz podnoszenie umiejętności gry.
- Rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży poprzez udział w wydarzeniach sportowych.
- Zapewnienie uczniom godziwego i pożytecznego wypoczynku w czasie wolnym od nauki.
II. MIEJSCE ROZGRYWEK:
- Zespół Szkół Integracyjnych Nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku ul. Łagodna 10
III. ORGANIZATOR:
- MUKS Stoczek 45 Białystok: 15-757 Białystok ul. Łagodna, tel. 85 664 46 82, fax 85 654 00 49
- Sędzia główny: IA Leszek Zega, kom. 722 334 038, e-mail: leszeg@wp.pl
- Honorowy patronat: Prezydent Miasta Białegostoku Pan Tadeusz Truskolaski
IV. ORGANIZACJA ZAWODÓW:
- Startują wszyscy chętni wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci urodzeni w 1995 roku i młodsi.
- Klasyfikacja indywidualna prowadzona jest w dziesięciu grupach wiekowych:
- D08 – dziewczęta do lat 8 (urodzone w roku 2007 i młodsze),
- C08 – chłopcy do lat 8 (urodzeni w roku 2007 i młodsi),
- D10 – dziewczęta do lat 10 (urodzone w roku 2005 i młodsze),
- C10 – chłopcy do lat 10 (urodzeni w roku 2005 i młodsi),
- D13 – dziewczęta do lat 13 (urodzone w roku 2002 i młodsze),
- C13 – chłopcy do lat 13 (urodzeni w roku 2002 i młodsi),
- D16 – dziewczęta do lat 16 (urodzone w roku 1999 i młodsze),
- C16 – chłopcy do lat 16 (urodzeni w roku 1999 i młodsi),
- D20 – dziewczęta do lat 20 (urodzone w roku 1995 i młodsze),
- C20 – chłopcy do lat 20 (urodzeni w roku 1995 i młodsi). - Klasyfikacja drużynowa obejmuje cztery kategorie:
- przedszkola,
- szkoły podstawowe,
- gimnazja,
- szkoły ponadgimnazjalne.
V. SYSTEM GRY:
- 7 rund systemem szwajcarskim.
- Tempo gry: po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii.
- Dziewczęta i chłopcy grają w czterech oddzielnych grupach:
- do lat 08 (urodzeni w 2007 roku i młodsi);
- do lat 10 (urodzeni w 2005 roku i młodsi);
- do lat 13 (urodzeni w 2002 roku i młodsi);
- do lat 20 (urodzeni w 1995 roku i młodsi). - Początek gry we wszystkich turniejach o godzinie 10.
- Zapisy na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje.php oraz są bezpośrednio przed zawodami w godzinach 9-9:50.
- Szczegółowe wyniki na stronie http://www.podlzwszach.net/index.php?id=wyniki
- Fotografie na stronie http://www.podlzwszach.net/galeria.php
VI. PROGRAM ZAWODÓW:
- Zostanie rozegranych 8 turniejów zaliczanych do klasyfikacji końcowej w grupach:
- W dniu 30 maja 2015 roku o godzinie 10 nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników końcowych XX edycji oraz wręczenie nagród pieniężnych, pucharów, medali i dyplomów.
- W dniu 30 maja 2015 roku o godzinie 11:30 zostanie rozegrany Turniej Mistrzów.
VII. PUNKTACJA I OCENA WYNIKÓW KOLEJNYCH RUND:
- Klasyfikacja indywidualna:
- O kolejności zajętych miejsc rozstrzyga liczba zdobytych punktów przez zawodnika.
- W przypadku równej liczby punktów, u dwóch lub więcej zawodników, decydują kolejno: średni Buchholz, pełny Buchholz, progresja, większa liczba zwycięstw. - Klasyfikacja drużynowa:
- O kolejności zajętych miejsc rozstrzyga suma punktów uzyskanych przez najlepszych reprezentantów danej szkoły (po dwóch z każdej grupy).
- W przypadku równej liczby punktów, uzyskanych przez dwie lub więcej szkół, o kolejności zajętych miejsc decyduje wyższe miejsce w klasyfikacji indywidualnej.
- Do klasyfikacji drużynowej przedszkoli zaliczane są wyniki uzyskane w turniejach dziewcząt i chłopców do lat 8.
- Do klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych zaliczane są wyniki uzyskane w turniejach dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 13.
- Do klasyfikacji drużynowej gimnazjów i szkół podnadgimnazjalnych zaliczane są wyniki uzyskane w turniejach dziewcząt i chłopców do lat 20.
VIII. KOŃCOWA KLASYFIKACJA LIGI:
- Klasyfikacja indywidualna:
- We wszystkich grupach prowadzi się klasyfikację łączną dla ośmiu turniejów.
- Na wynik końcowy zawodnika składa się suma sześciu najlepszych wyników.
- Dwa najgorsze rezultaty (siódmy i ósmy) są odrzucane.
- W przypadku równej liczby punktów decydują wynik odrzucone: siódmy i ósmy. - Klasyfikacja drużynowa:
- Do klasyfikacji końcowej zalicza się punkty uzyskane w ośmiu rundach.
- W przypadku równej liczby punktów, uzyskanych przez dwie lub więcej drużyn, o kolejności zajętych miejsc decyduje wyższe miejsce w klasyfikacji indywidualnej.
IX. WPISOWE:
- Wpisowe od zawodnika w każdej rundzie wynosi 20 zł
X. NAGRODY INDYWIDUALNE W KOLEJNYCH RUNDACH:
- Nagrody pieniężne w klasyfikacji generalnej turniejów do lat 8, 10 i 13: I – 200 zł, II – 150 zł, III – 120 zł, IV – 100 zł, V – 80 zł, VI – 60 zł, VII – 50 zł, VIII – 40 zł
- Nagrody pieniężne w klasyfikacji generalnej turnieju do lat 20: I – 250 zł, II – 200 zł, III – 150 zł, IV – 100 zł, V – 80 zł, VI – 70 zł, VII – 60 zł, VIII – 50 zł
- Nagrody pieniężne po 40 zł dla najlepszych dziewcząt w turniejach do lat 8, 10, 13 i 20.
- Dyplomy za miejsca I-VIII i najlepszych dziewcząt w grupach wiekowych .
- Wręczenie nagród przed rozpoczęciem kolejnego turnieju.
- Jeden zawodnik otrzymuje jedną nagrodę pieniężną.
XI. NAGRODY W KLASYFIKACJI KOŃCOWEJ LIGI:
- Klasyfikacja indywidualna we wszystkich grupach:
- Nagrody pieniężne za miejsca I-VI: I – 300 zł, II – 200 zł, III – 150 zł, IV – 120 zł, V – 100 zł, VI – 80 zł
- Puchary i medale za miejsca I-III
- Dyplomy za miejsca I-VI - Klasyfikacja drużynowa wszystkich kategoriach:
- Puchary i dyplomy za miejsca I-VI
- Medale za miejsca I-III (dla trzech najlepszych zawodników ze wszystkich grup)
XII. TURNIEJ MISTRZÓW:
- Startuje po 6 najlepszych dziewcząt i po 6 chłopców w końcowej klasyfikacji grup:
- D08 – dziewczęta do lat 8,
- C08 – chłopcy do lat 8,
- D10 – dziewczęta do lat 10,
- C10 – chłopcy do lat 10,
- D13 – dziewczęta do lat 13,
- C13 – chłopcy do lat 13,
- D20 – dziewczęta do lat 20,
- C20 – chłopcy do lat 20. - O zakwalifikowaniu się do Turnieju Mistrzów decyduje:
- suma punktów uzyskanych we wszystkich ośmiu rundach Ligi Szkolnej;
- udział w minimum czterech turniejach eliminacyjnych;
- w przypadku równej liczby punktów - wyższe miejsce w klasyfikacji końcowej. - Tempo gry – po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii.
- System gry – dwukołowy
- Nagrody we wszystkich grupach:
- premie pieniężne: I – 200 zł, II – 150 zł, III – 100 zł, IV – 80 zł, V – 70 zł, VI – 60 zł;
- puchary za I miejsca;
- medale za miejsca I-III.
XIII. USTALENIA KOŃCOWE:
- W zawodach obowiązują aktualne przepisy gry i turniejowe PZSzach. i FIDE.
- Opiekę wychowawczą podczas zawodów sprawują rodzice i opiekunowie.
- Organizator zastrzega sobie prawo do niezbędnych zmian wynikających z jego potrzeb.
- Planowane terminy kolejnych rund mogą ulec zmianom wynikającym z aktualizacji kalendarzy PZSzach. i Podl. Zw. Szach. oraz z powodu innych wydarzeń szachowych.
- Prawo interpretacji postanowień niniejszego komunikatu należy do organizatora i sędziego głównego zawodów (w zakresie przepisów gry).
- Wszelkie sprawy nieujęte w powyższym komunikacie rozstrzyga organizator.
- Decyzje sędziego głównego w trakcie zawodów są ostateczne.